Типікон

Глава 15. О святем имущем полиелей, аще случится в субботу

ГражданскийЦерковнославянскийУкраїнською

О святем имущем полиелей, аще случится в субботу

В пяток вечера, поем Блажен муж, 1-й антифон. На Господи воззвах, стихиры святаго, на 6:

Слава, самогласен святаго,

И ныне, Богородичен 1-й настоящаго гласа.

[Смотри] Аще ли имать святый великий бдение, и восхощет настоятель

На велицей вечерни, по предначинательном псалме, поем Блажен муж, 1 антифон. На Господи воззвах, стихиры святаго, на 8:

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен 1-й, настоящаго гласа.

Аще предпразднство: или попразднство, на Господи воззвах, стихиры праздника, 3: и святаго, 5.

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен настоящаго гласа.

Вход. Прокимен дне: И чтения святаго, 3. На литии стихира храма, и святаго:

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен, по гласу святаго, или праздника.

На стиховне стихиры святаго:

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен, во глас святаго, или праздника.

На благословении хлебов тропарь святаго, дважды: и Богородице Дево, единожды. Буди имя Господне: трижды, с пением, псалом, 33: благословлю Господа на всякое время: до Не лишатся всякаго блага. И чтем от жития святаго.

На утрени, на Бог Господь, тропарь святаго, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен 1-й, настоящаго гласа.

Аще ли предпразднство, или попразднство: Тропарь праздника, дважды:

И ныне, праздника.

Таже, кафисма 17: ектениа, и седален святаго, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен.

И чтение. И посем кафисма 17, непорочны. На нейже иерей не кадит, но на полиелеи кадит.

Таже седален святаго, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен.

И чтение. Посем полиелей святаго: и седален, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен.

И чтение. Степенна 4-го гласа, антифон 1. Прокимен святаго: и Всякое дыхание: Евангелие, и псалом 50. По 50-м псалме, стихира святаго.

Таже, спаси Боже люди твоя:

Посем иерей, милостию и щедротами:

Лик, Аминь.

И поем канон Богородицы, со ирмосом на 6: ирмос по дважды: тропари на 4.

Аще ли храм Христов, или Богородицы, или аще предпразднство, или попразднство, поем подобне канон со ирмосом на 6: И святаго на 8: Катавасиа, по уставу.

По 3 песни кондак предпразднства, или праздника. Таже седален святаго, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен, или праздника.

По 6-й песни кондак святаго, и икос: И чтем пролог.

По 9-й песни светилен святаго, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен, или праздника.

На хвалитех стихиры святаго, на 4: Аще ли в попразднство: На хвалитех 6: праздника три, яже суть на стиховне того дне, и святаго 3:

Слава, святаго самогласен:

И ныне, Богородичен, по гласу святаго, или праздника.

И славословие великое.

Таже тропарь святаго:

Слава, и ныне, Богородичен воскресн, гласа настоящаго, или праздника. Ектении, и отпуст, и час 1-й.

На 1-м часе, тропарь святаго. Аще ли предпразднство, или попразднство, тропарь праздника:

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен часов.

По Отче наш, кондак святаго.

Аще ли предпразднство, или попразднство, кондак праздника и святаго, глаголем пременяюще: И совершенный отпуст.

На Литургии блажена святаго, песнь 3-я, и 6-я. Аще ли попразднство, песнь праздника, рядовая, и святаго песнь 6. По входе тропарь храма Христова и Богородицы:

Таже, святаго настоящаго,

Слава, кондак его:

И ныне, храма Богородицы.

А идеже несть храма Богородицы, И ныне, Предстательство христиан:

А в предпразднства, или попразднства коего праздника: И ныне, кондак глаголем предпразднства, или праздника.

Аще ли предпразднства, или попразднства Господскаго праздника, а храм Христов, и тропаря и кондака храма не глаголем, но предпразднства или праздника тропарь и кондак:

Богородицы же храма в предпразднства и попразднства господских праздников, не глаголется. Прокимен святаго: апостол, аллилуиа, Евангелие, и причастен святаго, емуже бдение. Аще же полиелей, присовокупляем и дне, прокимен, апостол, Евангелие, и причастен.

Њ с™ёмъ и3мyщемъ полmелeй, ѓще случи1тсz въ суббHту

Въ пzт0къ вeчера, поeмъ Бlжeнъ мyжъ, №-й ґнтіфHнъ. На ГDи воззвaхъ, стіхи6ры с™aгw, на ѕ7: Слaва, самоглaсенъ с™aгw, И# нhнэ, бGор0диченъ №-й настоsщагw глaса.

(зри2) Ѓще ли и4мать с™hй вели1кій бдёніе, и3 восх0щетъ настоsтель:

Поeмъ на мaлэй вечeрни стіхи6ры с™aгw на д7, под0бны: Слaва, самоглaсенъ с™aгw: И# нhнэ, бGор0диченъ nбhчный, по глaсу с™aгw. На стіх0внэ стіхи6ры с™aгw: Слaва, с™aгw, ѓще и4мать: ѓще ли ни2, Слaва, и3 нhнэ, бGор0диченъ. По Трис™0мъ тропaрь с™aгw: Слaва, и3 нhнэ, бGор0диченъ, по глaсу. Е#ктеніA мaлаz, ћкоже предписaсz въ воскрeсной вечeрни: и3 tпyстъ.