Типікон

Глава 11. О канонех всея седмицы Господа како поются канони Октоиха с Минеею

ГражданскийЦерковнославянскийУкраїнською

О канонех всея седмицы Господа како поются канони Октоиха с Минеею

В понедельник на утрени: Канон покаянен поем со ирмосом на 6: И безплотных на 4: И минеи святаго на 4. Аще ли поется святаго на 6, оставляются во октоихе оба мученична. И поем святаго на 6. Аще ли поется святаго полиелей: тогда не поется октоих: Но поем канон Богородице, или аще предпразднство, или попразднство со ирмосом на 6: ирмос по дважды, тропари на 4: И святаго на 8. Сице убо во всю седмицу поем полиелейнаго святаго канон на 8, якоже в понедельник сей явлено есть. Аще прилучатся два святых, оставляется канон безплотных: И поем канон покаянен, со ирмосом на 6: И святых по 4 стиха.

Во вторник на утрени: Канон покаянен со ирмосом на 6: и Предтечи на 4: и минеи святаго на 4. Аще ли поется святый на 6, оставляются во октоихе оба мученична: и поем святаго на 6. Полиелей же по предписанному. Такожде бывает, аще и два святых, каноны им по четыре стиха.

В среду на утрени: Канон Креста, со ирмосом на 6, и Богородицы на 4: и святаго на 4. Аще ли поется святый на 6, оставляются оба мученична во октоихе, и поется крестный канон со ирмосом на 4, и Богородицы на 4: и святаго на 6. Такожде бывает, аще будет и два святых во един день.

В четверток на утрени: Поем канон святых апостолов, со ирмосом на 6: и святаго Николаа на 4: и минеи святаго на 4. Аще ли поется святый на 6: Поем канон апостолов, со ирмосом, и с богородичным, на 5: и святаго Николаа, с богородичны на 3: и минеи на 6. Аще будут два святых, и поем канон апостолов, со ирмосом на 6, и святым на 8.

В пяток поем, якоже и в среду явлено есть неизменно.

В субботу же, всегда предваряет в минеи святых: и поем святаго минеи, со ирмосом на 6. Таже храма святаго, на 4, и во октоихе мученичен канон на 4. Аще ли два святых: в минеи поем единому канон со ирмосом на 6: и другому на 4: и мученичен канон октоиха на 4: Храма же канон оставляется. Аще ли храм Христов, или Богородицы: и поем прежде храма канон, со ирмосом на 6. ирмос по дважды, тропари на 4: и святаго на 4: и октоиха мученичен канон на 4. Аще ли святый на 6: И поем храма со ирмосом на 4: и святаго на 6: и октоиха на 4.

[Смотри] Ведомо же буди и сие: В куюлибо субботу славословие прилучится:

На утрени канон храма, аще есть Христов или Богородицы, со ирмосом на 6: ирмос по дважды, тропари на 4: и святаго на 8. Аще же храм святаго или святыя: поем канон Богородицы прешедшия недели утренний, со ирмосом на 6: и святаго на 8: Храма же канон оставляется. По 9-й песни светилен святаго дважды. Слава, и ныне, Богородичен.

Њ канHнэхъ всеS седми1цы, гDа кaкw пою1тсz канHни nктHиха съ минeею

Въ понедёльникъ на ќтрени: КанHнъ покаsненъ поeмъ со їрмос0мъ на ѕ7: И# безпл0тныхъ на д7: И# минeи с™aгw на д7. Ѓще ли поeтсz с™aгw на ѕ7, њставлsютсz во nктHихэ џба мyченична. И# поeмъ с™aгw на ѕ7. Ѓще ли поeтсz с™aгw полmелeй: тогдA не поeтсz nктHихъ: Но поeмъ канHнъ бцdэ, и3ли2 ѓще предпрaзднство, и3ли2 попрaзднство со їрмос0мъ на ѕ7: Їрм0съ по двaжды, тропари2 на д7: И# с™aгw на }. Си1це ќбw во всю2 седми1цу поeмъ полmелeйнагw с™aгw канHнъ на }, ћкоже въ понедёльникъ сeй kвлeно є4сть. Ѓще прилучaтсz двA с™hхъ, њставлsетсz канHнъ безпл0тныхъ: И# поeмъ канHнъ покаsненъ, со їрмос0мъ на ѕ7: И# с™hхъ по д7 стіхA.

Во вт0рникъ на ќтрени: КанHнъ покаsненъ со їрм0сомъ на ѕ7: и3 предтeчи на д7: и3 минeи с™aгw на д7. Ѓще ли поeтсz с™hй на ѕ7, њставлsютсz во nктHихэ џба мyченична: и3 поeмъ с™aгw на ѕ7. Полmелeй же по предпи1санному. Тaкожде бывaетъ, ѓще и3 двA с™hхъ, канHны и5мъ по четhре стіхA.

Въ срeду на ќтрени: КанHнъ кrтA, со їрмос0мъ на ѕ7, и3 бцdы на д7: и3 с™aгw на д7. Ѓще ли поeтсz с™hй на ѕ7, њставлsютсz џба мyченична во nктHихэ, и3 поeтсz кrтный канHнъ со їрмос0мъ на д7, и3 бцdы на д7: и3 с™aгw на ѕ7. Тaкожде бывaетъ, ѓще бyдетъ и3 двA с™hхъ во є3ди1нъ дeнь.