Типікон

Глава 10. О еже како чтутся евангелиа, и того толкования

ТранслітервціяЦерковнослов'янськаУкраїнська

О еже како чтутся евангелиа, и того толкования

Подобает ведати, яко во святую и великую неделю пасхи начинается еже от Иоанна Евангелие, и чтется до пентикостиа. Толкования же того евангелиа Златоустова чтутся на утренях, в тыя дни.

От недели же пентикостиа, до месяца септемвриа, чтется еже от Матфеа Евангелие, тогоже толкованиа Златоустаго чтутся на утренях.

От новаго же лета, сиречь, от недели яже по Воздвижении, до недели сырныя, чтется еже от Луки святаго Евангелие.

На утренях же чтется толкование Феофилактово, Метафраст Логофетов, и толкования посланий святаго апостола Павла, яже от Златоуста. Такожде и Маргарит Златоустов. От первыя же недели четыредесятницы:

В субботах, и неделях, чтется еже от Марка Евангелие. На утренях же Шестодневник Златоустов. В прочия же дни 40-цы, на всякую утреню прочитаются четыре чтения, два во святом Ефреме, и в Лавсаице два. Лествицу же чтем на часех. На трапезе же чтутся чрез все лето жития святых, и патерики.

[Зри] Ведомо же буди: Яко в неделях святаго и великаго поста, и в навечериях Господских праздников, рекше, Христова рождества и Богоявления: Великаго Василиа литургиа поется: такожде и в память его. Преждеосвященная же литургиа поется точию во святей 40-це, в среды, и пятки. В прочия же дни лета всего совершается литургиа Златоустаго.

Њ є4же кaкw чтyтсz є3ђліа, и3 тогw2 толков†ніz

Подобaетъ вёдати, ћкw во с™yю и3 вели1кую недёлю пaсхи начинaетсz є4же t їwaнна є3ђліе, и3 чтeтсz до пентік0стіа. Толков†ніz же тогw2 є3ђліа златоyстова чтyтсz на ќтренzхъ, въ ты6z дни6. T недёли же пентік0стіа, до мёсzца септeмвріа, чтeтсz є4же t матfeа є3ђліе, тогHже толков†ніа златоyстагw чтyтсz на ќтренzхъ. T н0вагw же лёта, си1рэчь, t недёли ћже по воздви1женіи, до недёли сhрныz, чтeтсz є4же t луки2 с™aгw є3ђліе. На ќтренzхъ же чтeтсz толковaніе fеофmлaктово, метафрaстъ логоfeтовъ, и3 толков†ніz послaній с™aгw ґпcла пavла, ±же t златоyста. Тaкожде и3 маргарjтъ златоyстовъ. T пeрвыz же недёли четыредесsтницы: Въ суббHтахъ, и3 недёлzхъ, чтeтсz є4же t мaрка є3ђліе. На ќтренzхъ же шестоднeвникъ златоyстовъ. Въ пр0чыz же дни6 м7-цы, на всsкую ќтреню прочитaютсz четhре чтє1ніz, двA во с™0мъ є3фрeмэ, и3 въ лаvсаи1цэ двA. Лёствицу же чтeмъ на часёхъ. На трапeзэ же чтyтсz чрез8 всE лёто житі‰ с™hхъ, и3 патеріки2.

(зри2) Вёдомо же бyди: Ћкw въ недёлzхъ с™aгw и3 вели1кагw постA, и3 въ нaвечеріzхъ гDскихъ прaздникwвъ, рeкше, хrт0ва ржcтвA и3 бGоzвлeніz: Вели1кагw васjліа літургjа поeтсz: тaкожде и3 въ пaмzть є3гw2. Преждеwсщ7eннаz же літургjа поeтсz т0чію во с™ёй м7-цэ, въ срeды, и3 пzтки2. Въ пр0чыz же дни6 лёта всегw2 совершaетсz літургjа златоyстагw.