Тріодь Квітна

У Святу і Велику неділю Пасхи

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Во Святу́ю и Вели́кую Неде́лю Па́схи

Об часе́ у́треннем параекклисиа́рх взе́м благослове́ние у настоя́теля, исхо́дит и ударя́ет в вели́кое, и кле́плет дово́льно. И вше́д во хра́м, вжига́ет свещы́ вся́, и канди́ла: устроя́ет же сосу́ды два́ со у́глием горя́щим, и влага́ет в ни́х фимиа́ма мно́го благово́ннаго, и поставля́ет еди́н сосу́д среди́ це́ркве, други́й же во свято́м олтаре́, я́ко да испо́лнится це́рковь вся́ благово́ния. Та́же настоя́тель вше́д во святы́й олта́рь со иере́и и диа́коны, облача́тся в ве́сь светле́йший са́н. И раздае́т свещы́ бра́тии, и взе́млет Честны́й Кре́ст: кади́ло же взе́млет диа́кон. Иере́й же свято́е Ева́нглие, и́н иере́й о́браз Воскресе́ния Христо́ва: и ста́вятся лице́м на за́пад. И затворя́т врата́ церко́вная, я́же к за́паду. Исхо́дит настоя́тель со иере́и в притво́р се́верными две́рьми, предыду́щым пред ни́м диа́коном со двема́ свеща́ми, и о́ба ли́ка пою́ще стихи́ру, гла́с 6:

Воскресе́ние Твое́ Христе́ Спа́се, А́нгели пою́т на небесе́х, и на́с на земли́ сподо́би чи́стым се́рдцем Тебе́ сла́вити.

Во с™yю и3 вели1кую недёлю пaсхи

Њб8 часЁ ќтреннэмъ параекклисіaрхъ взeмъ бlгословeніе ў настоsтелz, и3сх0дитъ и3 ўдарsетъ въ вели1кое, и3 клeплетъ дов0льнw. И# вшeдъ во хрaмъ, вжигaетъ свэщы2 вс‰, и3 канди6ла: ўстроsетъ же сосyды двA со ќгліемъ горsщимъ, и3 влагaетъ въ ни1хъ fmміaма мн0гw благов0ннагw, и3 поставлsетъ є3ди1нъ сосyдъ среди2 цRкве, другjй же во с™0мъ nлтарЁ, ћкw да и3сп0лнитсz цRковь всS благов0ніz. Тaже настоsтель вшeдъ во с™hй nлтaрь со їерeи и3 діaконы, њблачaтсz въ вeсь свэтлёйшій сaнъ. И# раздаeтъ свэщы2 брaтіи, и3 взeмлетъ чcтнhй кrтъ: кади1ло же взeмлетъ діaконъ. Їерeй же с™0е є3ђліе, и4нъ їерeй џбразъ воскrніz хrт0ва: и3 стaвzтсz лицeмъ на зaпадъ. И# затворsтъ вратA цRкHвнаz, ±же къ зaпаду. И#сх0дитъ настоsтель со їерeи въ притв0ръ сёверными двeрьми, пред8идyщымъ пред8 ни1мъ діaконwмъ со двэмA свэщaми, и3 џба ли1ка пою1ще стіхи1ру, глaсъ ѕ7:

Воскrніе твоE хrтE сп7се, ѓгGли пою1тъ на нб7сёхъ, и3 нaсъ на земли2 спод0би чи1стымъ сeрдцемъ тебE слaвити.

Відправа полуношниці