Тріодь Квітна

У середу восьмої седмиці після Пасхи

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Во вто́рник ве́чера

На Го́споди воззва́х: поста́вим стихо́в 6. И пое́м стихи́ры подо́бны, гла́с 1.

Подо́бен: Небе́сных чино́в:

Я́ко сра́сленно, я́ко сво́йственно слове́сным небесе́м, огнеобра́зными язы́ки возвеща́ти язы́ком сла́ву Бо́га, огне́м небеса́ украси́вшаго, и озари́вшаго ми́р чу́вственный, с Сы́ном же и Ду́хом.

В Сио́не собра́нным ученико́м Христо́вым, я́коже обеща́ние, Ду́х Святы́й на сия́ прише́д ви́дом о́гненным, огнедохнове́нны я́ показа́, веща́нии та́йными уче́ния тро́ическая вити́йствующыя.

Небокова́нныя мечи́, свяще́нныя ученики́, Свяще́нный Ду́х прише́д соверши́: зе́млю освяти́ша Бо́гу Творцу́, несвяще́нныя посе́кше, я́ко исче́знути ору́жием лука́ваго, и спасти́ся душа́м на́шым.

И Мине́и, 3. Сла́ва, и ны́не: гла́с 2:

Ви́дехом све́т и́стинный, прия́хом Ду́ха Небе́снаго, обрето́хом ве́ру и́стинную, неразде́льней Тро́ице покла́няемся: та́ бо на́с спасла́ е́сть.

На стихо́вне стихи́ры подо́бны, гла́с 4.

Подо́бен: Да́л еси́ зна́мение:

Дне́сь на́йде Пресвята́го Твоего́ Ду́ха де́йствие Го́споди на апо́столы Твоя́, и прему́дры показа́в богове́дением, и испо́лни я́ блаже́ннаго уче́ния Твоего́. Те́мже Твое́ спаси́тельное смотре́ние сла́вим, Иису́се Всеси́льне, Спа́се ду́ш на́ших.

Сти́х: Се́рдце чи́сто сози́жди во мне́ Бо́же:

Дне́сь Ду́х Тво́й всеси́льный Влады́ко, от Отца́ посыла́ется, Тебе́ единосу́щный, во о́гненных язы́цех, подая́ти же вели́чия Твоя́ глаго́лати, апо́столы Твоя́ устро́и. Те́мже спаси́тельное Твое́ смотре́ние сла́вим, Иису́се всеси́льне, Спа́се ду́ш на́ших.

Сти́х: Не отве́ржи мене́ от лица́ Твоего́:

Дне́сь излия́л еси́ Уте́шителя Твоего́ Ду́ха, Спа́се, дарова́ния, пода́в челове́ческому естеству́ проро́чествовати, я́коже ре́кл еси́ Сло́ве, и Тро́ице покланя́тися неразде́льно снаказа́л еси́. Те́мже Твое́ спаси́тельное смотре́ние сла́вим, Иису́се всеси́льне, Спа́се ду́ш на́ших.

Сла́ва и ны́не: гла́с 6.

Го́споди, Свята́го Ду́ха наше́ствие, апо́столы Твоя́ испо́лнившее, ины́ми язы́ки глаго́лати устро́и: те́мже пресла́вное, неве́рным у́бо пия́нство мня́шеся, ве́рным же хода́тайственно спасе́ния. Его́же сия́ния и на́с сподо́би, мо́лим Ти ся Человеколю́бче.

На У́трени

По 1-м стихосло́вии седа́лен, гла́с 1.

Подо́бен: Гро́б тво́й:

Счиня́ю, своспева́ю, ссла́влю, спочита́ю Отцу́ и Сы́ну Ду́ха Всесвята́го, соединя́я божество́м, разделя́я сво́йствы: си́це бо се́й Христо́вы Апо́столы ны́не оде́яв, во все́м ми́ре пропове́дати упрему́дри.

Сла́ва, и ны́не: то́йже.

По 2-м стихосло́вии седа́лен, гла́с 4.

Подо́бен: Ско́ро предвари́:

Христо́вы ученики́ Ду́ха благода́ть, стра́шно с небесе́ соше́дши в ви́де о́гненном, просвети́, и свети́льники показа́ возвеща́ющыя Святы́я Тро́ицы еди́ну си́лу, и госпо́дьство еди́но, е́же ве́рою сла́вим.

Сла́ва, и ны́не: то́йже.

Псало́м 50. И кано́н пра́здника 7-го гла́са, со ирмосы́ на 8: и мине́и на 4. Конда́к, и ексапостила́рий пра́здника.

На стихо́вне стихи́ры, гла́с 2.

Подо́бен: До́ме Евфра́фов:

Заре́ю богонача́льною у́м просвети́вше, ученицы́ Твои́, Сло́ве, су́щественно Ду́ха Свята́го прия́ша.

Сти́х: Се́рдце чи́сто сози́жди во мне́ Бо́же:

Язы́цы со огне́м, с высоты́ ви́дими бы́вше, на апо́столы снидо́ша, разделя́еми, просвеща́юще, не опаля́юще.

Сти́х: Не отве́ржи мене́ от лица́ Твоего́:

Свы́ше к на́м Уте́шителю прише́д, я́ко пре́жде Апо́столом, освяти́ и спаси́, Тя́ Бо́га пропове́дающыя.

Сла́ва и ны́не: гла́с 1:

Вся́ подае́т Ду́х Святы́й, то́чит проро́чествия, свяще́нники соверша́ет, некни́жныя му́дрости научи́, ры́бари богосло́вцы показа́, ве́сь собира́ет собо́р церко́вный: единосу́щне и сопресто́льне Отцу́ и Сы́ну, Уте́шителю сла́ва Тебе́.

На Литурги́и блаже́нна от кано́на пра́здника, обои́х творцо́в пе́снь 1-я, на 6.

Во вт0рникъ вeчера

На ГDи воззвaхъ: постaвимъ стіхHвъ ѕ7. И# поeмъ стіхи6ры под0бны, глaсъ №.

Под0бенъ: Нбcныхъ чинHвъ:

Ћкw срaсленно, ћкw св0йственно словeснымъ небесє1мъ, nгнеoбрaзными љзhки возвэщaти kзhкwмъ слaву бGа, nгнeмъ нб7сA ўкраси1вшагw, и3 њзари1вшагw мjръ чyвственный, съ сн7омъ же и3 д¦омъ.

Очікується текст