Тріодь Квітна

У четвер восьмої седмиці після Пасхи

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

В ту́ же сре́ду пятдеся́тную ве́чера

На Го́споди воззва́х: поста́вим стихо́в, 6: пра́здника 3, и Мине́и 3: Стихи́ры пра́здника, гла́с 4.

Подо́бен: Зва́нный свы́ше:

Се́ де́нь ра́дости и весе́лия, свы́ше яви́ся свяще́нным ученико́м Ду́х Святы́й дне́сь, о́гненным ви́дом от Отца́, и все́х просвети́: сказа́тели яви́ ры́бари мудрецы́, я́коже Лука́ написа́ богогла́сный, ду́хом ну́жным исполня́яй вся́ческая. Те́мже ве́рою дивя́щеся, восхваля́ем Христа́ Бо́га на́шего мно́гую ми́лость, и кра́йнее снизше́ствие.

Пятдеся́тницу пра́зднуим святу́ю, и Ду́ха си́лу, и и́стинную ра́дость, боже́ственныя наде́жди соверше́ние, и та́инства е́же от ве́ка яви́вшагося на́м. Те́мже и вопие́м Ти́: Соде́телю все́х, не отыми́ Ду́ха Твоего́ от на́с, Сло́ве, но с небесе́, Спа́се, посли́, моли́твами святы́х и всесла́вных честны́х Апо́стол Твои́х, ми́р пода́ждь душа́м на́шым, мо́лимся.

Небеса́ одушевле́нная пове́дают дне́сь Спа́сова вели́чия, и ве́сь ми́р проидо́ша, я́сно пропове́дати Уте́шителеву боже́ственную си́лу, и просвети́ша всю́ тва́рь уче́ньми, е́же воспева́ти нераздели́мую Тро́ицу еди́ну, в три́ ли́ца неслия́нну. Те́мже ве́рою пра́зднуем Свята́го Ду́ха прише́ствие, свы́ше яви́вшееся, и просвеща́ющее концы́.

Сла́ва и ны́не, гла́с 7:

Уте́шителя иму́ще ко Отцу́ Христа́ Бо́га, Уте́шителю ино́му прише́дшему к на́м на зе́млю дне́сь, Ду́ху Свято́му ве́рою поклони́мся.

Та́же: Све́те ти́хий:

На стихо́вне стихи́ры, гла́с 1.

Подо́бен: Прехва́льнии му́ченицы:

Ду́ха Свята́го, от Отца́ исходя́щаго, и в Сы́не прославля́емаго, Имже и но́сятся и держа́тся вся́, и живото́м содержа́тся, и живу́т, и пребыва́ют, и спаса́ются, богосло́вим: непостижи́мый Уте́шителю, ми́р ми́рови Твоему́ да́руй.

Сти́х: Се́рдце чи́сто сози́жди во мне́ Бо́же:

Ду́х Святы́й, исто́чник вся́кия бла́гости, су́щественне прии́де, земны́я концы́ небе́сною си́лою, Апо́стол ра́ди испо́лнити, и боже́ственною бла́гостию. Тому́ возопии́м: несказа́нный Уте́шителю, ми́р ми́рови Твоему́ да́руй.

Сти́х: Не отве́ржи мене́ от лица́ твоего́:

Ду́х Святы́й Бо́г, сра́слен и сопресто́лен Отцу́ и Сло́ву познава́ется, Све́т Пресоверше́нный от Све́та просия́вый, от Безнача́льнаго соверше́ннаго Отца́, и Сы́ном происходя́й. Тому́ возопии́м: Жизнода́вче Уте́шителю, ми́р ми́рови Твоему́ да́руй.

Сла́ва, и ны́не, гла́с 8:

Егда́ Ду́ха Твоего́ посла́л еси́ Го́споди, седя́щым апо́столом, тогда́ евре́йския де́ти зря́ще ужаса́хуся у́жасом: слы́шаху бо я́ веща́ющя ины́ми стра́нными язы́ки, я́коже Ду́х подава́ше и́м. Неве́жди бо су́ще умудри́шася, и язы́ки в ве́ру улови́вше, боже́ственная вети́йствоваху. Те́мже и мы́ вопие́м Ти́: и́же на земли́ явле́йся, и от пре́лести спасы́й на́с, Го́споди сла́ва Тебе́.

Та́же: Ны́не отпуща́еши: тропа́рь. И отпу́ст.

На У́трени

На Бо́г Госпо́дь: тропа́рь пра́здника, три́жды. По 1-й кафи́сме седа́лен, гла́с 8.

Подо́бен: Гро́б тво́й:

Се́ проро́ческая исполня́ются прорече́ния, сия́ бо заря́ми примра́чными покры́вый, в бу́дущих явле́ние, я́ко Бо́г Уте́шитель, ны́не излия́ся Апо́столом бога́тно, те́ми же и ве́рно покланя́ющымся Тро́ице Несозда́нней.

Сла́ва, и ны́не: то́йже.

По 2-й кафи́сме седа́лен, гла́с 8.

Подо́бен: Повеле́нное та́йно:

Спа́совы рачи́телие ра́дости испо́лнишася, и дерзнове́ние прия́ша пре́жде боя́щиися, я́ко Ду́х Святы́й дне́сь свы́ше сни́де на до́м учени́ческий, и и́н ина́я глаго́лаше к лю́дем: язы́цы бо разсе́яшася, ви́дими я́ко о́гнь, и си́х не опали́, но па́че ороси́.

Сла́ва, и ны́не: то́йже.

Кано́н пра́здника, гла́с 7, со ирмосо́м на 8. И свята́го в Мине́и на 4. По 9-й пе́сни, ексапостила́рий пра́здника, два́жды.

На стихо́вне стихи́ры, гла́с 6.

Подо́бен: Тридне́вно:

Ду́х всесвяты́й, Отцу́ единосу́щен и Сло́ву, наше́д на ученики́, о́гненны бре́нныя соде́ла язы́ки, просвеща́яй боже́ственною благода́тию.

Сти́х: Се́рдце чи́сто сози́жди во мне́ Бо́же:

Ду́х Всесвяты́й обнови́ в на́с Бо́же, Его́же дре́вле посла́л еси́ ученико́м Твои́м, Ще́дре, укрепи́л еси́ испо́лнити в ми́ре Твоя́ спаси́тельная хоте́ния.

Сти́х: Не отве́ржи мене́ от лица́ Твоего́:

Глаго́лавый во проро́цех иногда́ Уте́шителю, соде́лал еси́ ны́не небеса́, веща́ющыя сла́ву Бо́жию, боже́ственныя Апо́столы: и́миже пода́ждь на́м очище́ние и ве́лию ми́лость.

Сла́ва, и ны́не: гла́с 2:

Во дво́рех Твои́х Го́споди, ве́рнии коле́на ду́ш и теле́с прекло́нше, воспева́ем Тя́ безнача́льнаго Отца́, и собезнача́льнаго Сы́на, и соприсносу́щнаго и Пресвята́го Ду́ха, просвеща́ющаго и освяща́ющаго ду́шы на́шя.

Та́же ча́с 1-й. И отпу́ст.

На Литурги́и блаже́нна от кано́на пра́здника, обои́х творцо́в пе́снь 5-я, на 6.

Въ тy же срeду пzтдесsтную вeчера

На ГDи воззвaхъ: постaвимъ стіхHвъ, ѕ7: прaздника G, и3 минeи G: Стіхи6ры прaздника, глaсъ д7.

Под0бенъ: Звaнный свhше:

СE дeнь рaдости и3 весeліz, свhше kви1сz свzщє1ннымъ ўченикHмъ д¦ъ с™hй днeсь, џгненнымъ ви1домъ t nц7A, и3 всёхъ просвэти2: сказaтели kви2 рhбари мудрецы2, ћкоже лукA написA бGоглaсный, д¦омъ нyжнымъ и3сполнszй всsчєскаz. Тёмже вёрою дивsщесz, восхвалsемъ хrтA бGа нaшегw мн0гую млcть, и3 крaйнее снизшeствіе.

Очікується текст