Требник

Глава 52. Чи́н благослове́ния супру́гов, прожи́вших мно́го ле́т без церко́внаго благослове́ния

ГражданскийЦерковнослов’янськоюУкраїнською

Поставля́ется анало́гий посреде́ це́ркве, и полага́ются на не́м Ева́нгелие и Кре́ст. Предстои́т же му́ж одесну́ю, жена́ же ошу́юю. Свяще́нник облаче́н в фело́нь назна́менует главы́ супру́г три́жды я́коже и в пе́рвом чи́не венча́ния указа́ся, и дае́т и́м свещы́ возже́нны, и начина́ет:

Благослове́н Бо́г на́ш. Та́же, Трисвято́е: по О́тче на́ш: Тропа́рь дне́вный.

Та́же ектениа́:

Ми́ром Го́споду помо́лимся.

О свы́шнем ми́ре:

О ми́ре всего́ ми́ра:

О святе́м хра́ме се́м:

О рабе́х Бо́жиих и́мярек и е́же о Бо́зе покро́ве, и сожи́тии и́х, Го́споду помо́лимся.

О е́же спожи́ти и́м до́бре во единомы́слии, Го́споду помо́лимся.

О е́же пода́ти и́м проще́ние прегреше́ний, грехо́в очище́ние, проще́ние беззако́ний во́льных же и нево́льных, Го́споду помо́лимся.

Заступи́, спаси́, поми́луй:

Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную:

Я́ко подоба́ет Тебе́:

Та́же, Го́споду помо́лимся.

Свяще́нник моли́тву:

Влады́ко Го́споди Бо́же на́ш, та́йная ве́дый челове́ческая, и́же Раа́ву блудни́цу прости́вый, и мытаре́во покая́ние прие́мый, не помяни́ грехо́в на́ших неве́дения от ю́ности. а́ще бо беззако́ния на́зриши Го́споди, Го́споди, кто́ постои́т Тебе́, или́ ка́я пло́ть оправди́тся пред Тобо́ю? Ты́ бо Еди́н еси́ пра́веден, безгре́шен, свя́т, многоми́лостив, многоблагоутро́бен, и ка́яйся о зло́бех челове́ческих. Ты́, Влады́ко, присво́ивый рабы́ Твоя́ и́мярек, соедини́ к дру́г дру́гу любо́вию: да́руй и́м мытаре́во обраще́ние и блудни́цы сле́зы, да покая́нием от всего́ се́рдца своего́ во единомы́слии и ми́ре за́поведи Твоя́ де́лающе, сподо́бятся и небе́снаго Твоего́ Ца́рствия.

Я́ко Ты́ еси́ строи́тель все́х, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Лю́дие: Ами́нь.

Свяще́нник моли́тву:

Бо́же, Бо́же на́ш, прише́дый в Ка́ну Галиле́йскую и та́мошний бра́к благослови́вый, благослови́ и рабы́ Твоя́ сия́ Твои́м про́мыслом ко обще́нию бра́ка сочета́вшыяся: благослови́ и́х вхо́ды и исхо́ды, умно́жи во благи́х живо́т и́х: восприими́ венцы́ и́х в Ца́рствии Твое́м, нескве́рны, и непоро́чны, и ненаве́тны соблюда́яй во ве́ки веко́в.

Лю́дие: Ами́нь.

Та́же благословля́ет я́, глаго́ля три́жды:

Го́споди Бо́же на́ш, сла́вою и че́стию венча́й я́.

Та́же глаго́лет Апо́стол и Ева́нгелие, я́коже написа́ся в пе́рвом Венча́нии.

Та́же ектениа́:

Рце́м вси́ от всея́ души́:

Го́споди Вседержи́телю, Бо́же оте́ц на́ших:

Поми́луй на́с, Бо́же:

Еще́ мо́лимся о рабе́х Бо́жиих и́мярек, ны́не прося́щих у Бо́га проще́ния и благослове́ния в бра́ка обще́ние, о здра́вии и спасе́нии и́х, рце́м вси́: Го́споди, услы́ши, и ми́лостивно поми́луй.

Еще́ мо́лимся о предстоя́щих лю́дех во святе́м хра́ме се́м, и ча́ющих от Тебе́ вели́кия и бога́тыя ми́лости, за всю́ бра́тию на́шу и за вся́ правосла́вныя Христиа́ны, о здра́вии и спасе́нии и́х, рце́м вси́: Го́споди, услы́ши и ми́лостивно поми́луй.

Я́ко ми́лостив:

Диа́кон: Го́споду помо́лимся.

Свяще́нник моли́тву:

Го́споди Бо́же на́ш, и́же от язы́к предъобручи́вый Це́рковь Де́ву чи́сту, благослови́ и сохрани́ рабы́ Твоя́ сия́ в смире́нии и соедине́нии, я́коже благоволи́л еси́ сохрани́ти я́ до сего́ дне́; испо́лни вся́ Блага́я хоте́ния и́х; изле́й на ни́х я́ко ще́др и благоутро́бен бога́тыя ми́лости и щедро́ты Твоя́; да́руй и́м с здра́вием долгоде́нствие и во все́х доброде́телех преспе́яние.

Я́ко Бла́г и Человеколю́бец Бо́г еси́, и Тебе́ подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Лю́дие: Ами́нь.

Свяще́нник: Ми́р все́м. Главы́ ва́ша Го́сподеви приклони́те.

И мо́лится:

Оте́ц, Сы́н, и Святы́й Ду́х, Всесвята́я и Единосу́щная, и Живонача́льная Тро́ица, еди́но Божество́ и Ца́рство: да благослови́т ва́с, и да пода́ст ва́м долгожи́тие, преспе́яние живота́ и ве́ры, и да испо́лнит ва́с все́х су́щих на земли́ благи́х: да сподо́бит ва́с получи́ти обеща́нная Небе́сная блага́, моли́твами Святы́я Богоро́дицы и все́х святы́х, ами́нь.

Та́же, Прему́дрость: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Ли́к: Честне́йшую Херуви́м:

Свяще́нник: Сла́ва Тебе́, Христе́ Бо́же:

Ли́к: Сла́ва, и ны́не: Го́споди, поми́луй, три́жды. Благослови́.

Свяще́нник твори́т отпу́ст.

И́же в Ка́не Галиле́йстей прише́ствием свои́м че́стен бра́к показа́вый, Христо́с и́стинный Бо́г на́ш, моли́твами Пречи́стыя Своея́ Ма́тере, святы́х сла́вных и всехва́льных апо́стол, святы́х равноапо́стольных Константи́на и Еле́ны, свята́го великому́ченика Проко́пиа, и все́х святы́х, поми́лует и спасе́т на́с, я́ко Бла́г и Человеколю́бец.

Чи1нъ бlгословeніz супрyгwвъ, прожи1вшихъ мн0го лётъ без8 цRк0внагw бlгословeніz

Поставлsетсz ґнал0гій посредЁ цRкве, и3 полагaютсz на нeмъ є3ђліе и3 кrтъ. Предстои1тъ же мyжъ њдеснyю, женa же њшyюю. Сщ7eнникъ њблачeнъ въ фел0нь назнaменуетъ главы6 супр{гъ три1жды ћкоже и3 въ пeрвомъ чи1нэ вэнчaніz ўказaсz, и3 даeтъ и5мъ свэщы2 возжє1нны, и3 начинaетъ:

Бlгословeнъ бGъ нaшъ:

Тaже, Трис™0е. По Џ§е нaшъ: Тропaрь днeвный.