Основи_Православ'я,  протоієрей Серафим Слобідський

Закон Божий. Частина друга

Зміст

УкраїнськаРосійська

МОЛИТВИ

КОРОТКІ МОЛИТВИ

Кожен православний християнин має своїм обов’язком молитися щоденно, вранці і ввечері, перед їжею і після, перед початком і після завершення усякої справи (наприклад: перед заняттями і після тощо).

Вранці ми молимося, щоб подякувати Богу за те, що Він зберіг нас у минулу ніч, попрохати Його Отцівського благословення і допомоги на нинішній день.

Увечері, перед сном, ми також дякуємо Господу за щасливо проведений день і просимо зберегти нас уночі.

Щоб успішно і добре робилася справа, ми повинні також передусім прохати в Бога благословення і допомоги у праці, яку належить виконувати, а після завершення дякувати Богу.

Щоб висловити наші почуття Богу і Його святим угодникам, Церквою дано нам різні молитви. Ось найбільш уживані:

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

В ім’я — на честь, на славу; амінь — істина, правда. Молитва ця називається початковою, тому що ми вимовляємо її перед усіма молитвами.

У ній ми просимо Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого, тобто Пресвяту Тройцю, невидимо благословити нас на майбутню справу Своїм ім’ям.

ЗАПИТАННЯ: Як називається ця молитва? Кого ми прикликаємо в цій молитві? Чого ми бажаємо, коли промовляємо молитву: В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа? Що означає: амінь?

Господи, благослови!

Цю молитву ми промовляємо на початку кожної справи.

ЗАПИТАННЯ: Про що ми просимо у Бога в цій молитві?

Господи, помилуй!

Помилуй — будь милостивий, прости.

Молитва ця найдавніша і загальна у всіх християн. Її легко може запам’ятати і дитина; її ми промовляємо, коли згадуємо наші гріхи. На славу Святої Тройці ми, християни, промовляємо цю молитву тричі. Промовляємо її також 12 разів, прохаючи у Бога благословення на кожну годину дня і ночі; промовляємо і 40 разів, для освячення нашого життя.

ПОХВАЛЬНА МОЛИТВА ГОСПОДУ БОГУ

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Слава — хвала.

У цій молитві ми у Бога нічого не просимо, а тільки славимо Його. Її можна сказати коротко: Слава Богу. Промовляється вона після завершення справи на знак нашої вдячності Богу за Його милості до нас.

МОЛИТВА МИТАРЯ

Боже, будь милостивий до мене, грішного.

Це молитва митаря (збирача податків), який покаявся у своїх гріхах і отримав прощення. Вона взята з притчі Спасителя, яку він одного разу розповів людям для їхнього напоумлення. Ось ця притча: Двоє людей увійшли в храм помолитися. Один з них був фарисей, а інший митар. Фарисей став попереду всіх і молився Богу так: «Дякую Тобі, Боже, що я не такий грішний, як оцей митар. Я десяту частину майна віддаю жебракам, двічі на тиждень дотримуюсь посту». А митар, усвідомлюючи себе грішним, став при вході у храм і не смів звести очі свої до неба. Він бив себе у груди і проказував: «Боже, будь милостивий до мене, грішного!» Богу молитва смиренного митаря була приємнішою й угоднішою, ніж молитва гордовитого фарисея.

ЗАПИТАННЯ: Як називається ця молитва? Звідки вона взята? Перекажіть цю притчу. Чому Богу приємніша молитва митаря, молитва ніж фарисея?

МОЛИТВА ГОСПОДУ ІСУСУ

Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас.

Амінь.

Помилуй нас — будь милостивим до нас, прости нас. Ісус Спаситель; Христос — Помазаник; молитвами — за молитвами.

Ісус Христос є Син Божий — друга Особа Святої Тройці. Як Син Божий, Він — істинний Бог наш, так само, як і Бог Отець і Бог Дух Святий.

Ми називаємо Його Ісусом, тобто Спасителем, тому що Він спас нас від гріхів і вічної смерті. Для цього Він, будучи Сином Божим, вселився в пренепорочну Діву Марію і, при зішесті Святого Духа, втілився і став людиною від Неї, тобто прийняв тіло і душу людські — народився від Пресвятої Діви Марії, зробився такою самою людиною, як і ми, та тільки, на відміну від людей, був безгрішним — став Боголюдиною. І замість того, щоб нам страждати й мучитися за наші гріхи, Він, з любові до нас, грішних, постраждав за нас, помер на хресті і на третій день воскрес — переміг гріх і смерть і дав нам життя вічне.

Усвідомлюючи свою гріховність і не надіючись на силу молитов своїх, ми в цій молитві просимо помолитися про нас, грішних, перед Спасителем нашим усіх святих і Божу Матір, Яка має особливу благодать спасати нас, грішних, Своїм заступництвом за нас перед Сином Своїм. Спаситель наш називається Помазаником (Христом) тому, що Він повною мірою мав ті дари Святого Духа, які у Старому Завіті через помазання отримували царі, пророки і первосвященики.

ЗАПИТАННЯ: Хто є Син Божий? Як ще ми Його називаємо? Чому ми називаємо Його Спасителем? Як Він здійснив наше спасіння?

МОЛИТВА СВЯТОМУ ДУХУ

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни і спаси, Благий, душі наші.

Душе істини — Дух істини, Дух правди; Скарбе добра — джерело, умістилище усякого добра; життя Подателю — що дає життя; від усякої скверни — від усякого гріха, злого вчинку.

У цій молитві ми молимося Святому Духу, третій Особі Святої Тройці.

Ми називаємо в цій молитві Духа Святого Царем Небесним, тому що Він як істинний Бог рівний Богу Отцю і Богу Сину, невидимо царює над нами, володіє нами і всім світом. Називаємо Його Утішителем, тому що Він утішає нас у наших скорботах і бідах, як Він утішив і апостолів на десятий день після вознесіння Ісуса Христа на небо.

Називаємо Його Духом істини (так назвав Його Сам Спаситель), тому що Він як Дух Святий навчає всіх тільки однієї істини, правди, тільки того, що для нас корисне і служить для нашого спасіння.

Він Бог, і Він скрізь перебуває і все Собою наповняє: Він всюдисущий і все наповняє. Він як Той, що керує усім світом, усе бачить і, де що потрібно, дає. Він є Скарб усякого добра, тобто охоронець усіх добродійств, джерело усього доброго, що тільки нам потрібно мати.

Ми називаємо Духа Святого життя Подателем, тому що все у світі живе і рухається Духом Святим, тобто все від нього отримує життя, а люди одержують від Нього духовне, святе і вічне життя за гробом, очищаючись через Нього від своїх гріхів.

Якщо Дух Святий має такі дивовижні властивості, скрізь перебуває, все наповняє Своєю благодаттю і всім дає життя, то ми й звертаємось до Нього з такими проханнями: прийди і вселися в нас, тобто постійно перебувай у нас, як у Своєму храмі; очисти нас від усякої скверни, тобто від гріха, зроби нас святими, гідними Твого в нас перебування, спаси, Благий, душі наші від гріхів і тих покарань, які бувають за гріхи, і через це даруй нам Царство Небесне.

ЗАПИТАННЯ: До Кого ми звертаємося з цією молитвою? Святий Дух — яка Особа Святої Тройці? Як Він у цій молитві називається? Чому Царем Небесним, Утішителем, Духом істини, що скрізь перебуває, все наповняє? Про що ми просимо Його? Що означає: прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші?

АНГЕЛЬСЬКА ПІСНЯ ПРЕСВЯТІЙ ТРОЙЦІ, АБО «ТРИСВЯТЕ»

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

Кріпкий — дужий, сильний; Безсмертний — невмирущий, вічний.

Цю молитву потрібно читати тричі на честь трьох Лиць Святої Тройці.

Ангельською піснею вона називається тому, що її співають святі ангели, оточуючи на небі Престіл Божий. Люди, які вірують у Христа, стали використовувати її через 400 років після Різдва Христового. В Константинополі стався великий землетрус, від якого руйнувалися будинки і поселення. Настрахані цар Феодосій II і народ звернулися до Бога з молитвою. Під час цього загального моління один благочестивий отрок (хлопчик) на очах усіх був піднятий невидимою силою на небо, а потім цілим і неушкодженим був спущений знову на землю. Він розповів людям, які оточили його, що він чув на небі, як співали святі ангели: «Святий Боже, святий Кріпкий, святий Безсмертний». Зворушений народ, повторивши цю молитву, додав: «Помилуй нас», — і землетрус припинився.

У цій молитві Богом ми називаємо першу Особу Святої Тройці — Бога Отця: Кріпким — Бога Сина, тому що Він такий самий всемогутній, як і Бог Отець, хоча бувши людиною Він страждав і помер; Безсмертним — Духа Святого, тому що Він не тільки Сам вічний, як Отець і Син, а й усім тваринам дає життя і безсмертне життя — людям.

Оскільки в цій молитві слово святий повторюється тричі, то вона називається також і «Трисвяте».

ЗАПИТАННЯ: Кому ми молимось у цій молитві? Скільки разів потрібно повторювати її? Як вона називається? Чому називається ангельською піснею? Що відомо про походження цієї молитви? Чому вона називається ще «Трисвятим»?

СЛАВОСЛІВ’Я ПРЕСВЯТОЇ ТРОЙЦІ

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Слава — хвала; нині — тепер; на віки віків — вічно, на вічні віки.

У цій молитві ми нічого не просимо у Бога, а тільки славимо Його, Який з’явився людям у трьох Лицях (Особах): Отця, і Сина, і Святого Духа, Яким тепер і вічно належить однакова честь, прославлення.

ЗАПИТАННЯ: Кого ми славимо (хвалимо) в цій молитві?

МОЛИТВА ПРЕСВЯТІЙ ТРОЙЦІ

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.

Пресвята — у вищому ступені свята; Тройце — три Лиця (Особи) Божества: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, гріхи і беззаконня — діла наші, противні волі Божій; зглянься — прийди, відвідай; зціли — вилікуй; немочі — гріхи, хвороби; імені Твого ради — для уславлення імені Твого.

Молитва ця — прохальна. В ній ми звертаємося спочатку до всіх трьох Лиць разом, а потім до кожного Лиця Тройці окремо: до Бога Отця, щоб Він очистив гріхи наші; до Бога Сина, щоб Він простив беззаконня наші; до Бога Духа Святого, щоб Він прийшов і зцілив немочі наші.

А слова: «імені Твого ради» стосуються знову всіх трьох Лиць Святої Тройці разом, і, оскільки Бог єдиний, то й ім’я у Нього одне, а тому ми кажемо «імені Твого», а не «імен Твоїх».

ЗАПИТАННЯ: Яка це молитва? До Кого ми звертаємось у ній? Що означають слова: очисти гріхи наші, прости беззаконня наші, прийди і зціли немочі наші? До Кого ми звертаємося, коли кажемо: імені Твого ради? Що означають ці слова?

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ

1Отче наш, що єси на небесах,
2нехай святиться ім’я Твоє;
3нехай прийде Царство Твоє;
4нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
5Хліб наш насущний дай нам сьогодні;
6і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим;
7і не введи нас у спокусу,
8але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Що єси на небесах — Який знаходиться на небесах; святиться — прославляється; насущний — необхідний для існування; дай нам сьогодні — на нинішній день; прости нам провини — гріхи; винуватцям нашим — людям, які вчинили щось погане супроти нас; не введи нас у спокусу — спокуса, небезпека впасти у гріх; лукавого — усього хитрого і злого, тобто диявола (дияволом називається злий дух).

Молитва ця називається Господньою, тому що її дав Сам Господь Ісус Христос Своїм ученикам, коли вони просили Його навчити, як їм молитися. Тому ця молитва — найголовніша молитва з усіх.

У цій молитві ми звертаємося до Бога Отця, першого Лиця Святої Тройці.

Вона поділяється на: прикликання, сім прохань і славослів’я.

ПрикликанняОтче наш, що єси на небесах! Цими словами ми звертаємося до Бога і, називаючи Його Отцем Небесним, закликаємо вислухати наші прохання.

Коли ми кажемо, що Він на небесах, то повинні мати на увазі духовне, невидиме небо, а не той видимий блакитний простір, що розкинувся над нами і який ми називаємо «небом».

Прохання 1-енехай святиться ім’я Твоє, тобто допоможи нам жити праведно, свято і своїми святими справами прославляти ім’я Твоє;

прохання 2-енехай прийде Царство Твоє, тобто удостой нас і тут, на землі, Царства Твого Небесного, яке є правда, любов і мир; царюй у нас і управляй нами;

прохання 3-єнехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі, тобто хай буде все не так, як нам хочеться, а як Тобі вгодно, і допоможи нам підкоритися цій Твоїй волі і виконувати її на землі так само беззастережно, без ремствування, як її виконують, з любов’ю та радістю, святі ангели на небі. Тому що тільки Тобі відомо, що нам корисно і потрібно, і Ти більше бажаєш нам добра, ніж ми самі;

прохання 4-ехліб наш насущний дай нам сьогодні, тобто подай нам на цей день, на сьогодні, хліб наш насущний. Під хлібом тут слід розуміти усе необхідне для життя нашого на землі: їжу, одяг, житло, та найважливіше над усе — пречисте тіло і чесну кров у Таїнстві святого причастя, без якого нема спасіння, нема вічного життя.

Господь заповідав нам просити собі не багатства, не розкошів, а тільки найнеобхіднішого, і в усьому надіятися на Бога, пам’ятаючи, що Він, як Отець, завжди піклується, турбується про нас;

прохання 5-еі прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим, тобто прости нам провини наші так, як і самі ми прощаємо тих, які нас образили чи скривдили.

У цьому проханні гріхи наші названі «провинами нашими», тому що Господь дав нам сили, здібності і все інше для того, щоб творити добро, а ми часто все це обертаємо на гріх і зло і стаємо «винуватцями» перед Богом. Отож, якщо ми самі не будемо щиро прощати наших «винуватців», тобто людей, що мають гріхи щодо нас, то й Бог нас не простить. Про це сказав нам Сам Господь наш Ісус Христос;

прохання 6-еі не введи нас у спокусу, спокусою називається такий стан, коли нас щось чи хтось тягне на гріх, спокушає зробити щось беззаконне і погане. Ось тому ми й просимо — не допусти нас до спокуси, яку ми перемогти не вміємо; допоможи нам подолати спокуси, коли вони бувають;

прохання 7-еале визволи нас від лукавого, тобто визволи нас від усякого зла в цьому світі і від винуватця (начальника) зла від диявола (злого духа), який завжди ладен погубити нас. Визволи нас від цієї хитрої лукавої сили та її обманів, яка перед Тобою є ніщо.

Славослів’яБо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Тобі, Богу нашому, Отцю, і Сину, і Святому Духу, належить Царство, і сила, і вічна слава. Все це істинно.

ЗАПИТАННЯ: Чому ця молитва називається Господньою? До кого ми звертаємось у цій молитві? Як поділяється вона? Що означає: що єси на небесах? Як передати своїми словами 1-е прохання: нехай святиться ім’я Твоє? 2-е: нехай прийде Царство Твоє? 3-є: нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі? 4-е: хліб наш насущний дай нам сьогодні? 5-е: і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим? 6-е: і не введи нас у спокусу? 7-е: але визволи нас від лукавого? Що означає слово «амінь»?

АНГЕЛЬСЬКЕ ВІТАННЯ БОЖІЙ МАТЕРІ

Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жонами, і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти народила Спаса душ наших.

Богородице — Та, що народила Бога; благодатна — сповнена благодаті Духа Святого; благословенна — прославлена чи гідна прославлення; плід утроби Твоєї — народжений від Тебе Ісус Христос; Спаса — Спасителя.

Молитва ця до Пресвятої Богородиці, яку ми називаємо благодатною, тобто сповненою благодаті Святого Духа і благословенною з усіх жінок, тому що від Неї зволив народитися Спаситель наш Ісус Христос, Син Божий.

Молитва ця називається ще ангельським вітанням, тому що в ній є слова ангела (архангела Гавриїла): радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою; благословенна Ти між жонами. Ці слова він сказав Діві Марії, коли з’явився до Неї в місто Назарет, щоб сповістити Їй велику радість, що Вона народить Спасителя світу. Благословенна Ти між жонами і благословенний Народжений Тобою, сказала також Діві Марії при зустрічі з нею і праведна Єлизавета, мати святого Іоана Хрестителя.

Богородицею Діва Марія називається тому, що народжений Нею Ісус Христос є істинний Бог наш.

Дівою називається тому, що Вона до Різдва Христового була Дівою, і в пологах, і після пологів залишилася такою самою, адже дала обітницю (обіцянку) Богу не знати чоловіка, і, перебуваючи завжди Дівою, народила Сина Свого від Духа Святого в чудесний спосіб.

ЗАПИТАННЯ: Кому ми молимося, вимовляючи молитву: Богородице Діво, радуйся? Як ми називаємо Діву Марію в цій молитві? Що означають ці слова: благодатна і благословенна Ти між жонами? Як пояснити слова: бо народила Спаса душ наших? Чому молитва ця називається ангельським вітанням? Що означають слова: Богородице Діво?

ХВАЛЕБНА ПІСНЯ БОГОРОДИЦІ

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, присноблаженну і пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Достойно є — достойно, справедливо; і це є істина — істинно, дійсно; присноблаженну — що завжди має вищу радість (щастя), гідну повсякчасного прославлення; пренепорочну — цілком непорочну, чисту, святу; херувими і серафими — найвищі і найближчі до Бога ангели; без істління — безгрішно і безболісно; Бога Слово — Ісуса Христа, Сина Божого (так Він названий у святому Євангелії); сущу — справжню, істинну.

У цій молитві ми славимо Богородицю як Матір Бога нашого, завжди блаженну і цілком непорочну, і величаємо Її, кажучи, що Вона Своєю честю (чеснішу) і славою (славнішу) перевершує найвищих ангелів: херувимів і серафимів; тобто Божа Матір за своєю досконалістю стоїть вище за всіх — не тільки людей, але й святих ангелів. Вона безболісно, в чудесний спосіб від Духа Святого народила Ісуса Христа, Який, ставши від Неї Людиною, є водночас і Сином Божим, Який зійшов з небес, а тому Вона є істинною Богородицею.

ЗАПИТАННЯ: Кого ми славимо в цій молитві? Як славимо Її? Що означають слова: присноблаженну і пренепорочну і Матір Бога нашого? Що означають слова: чеснішу і славнішу (без порівняння з херувимами і серафимами)? Без істління Бога Слово породила? Сущу Богородицю?

НАЙКОРОТША МОЛИТВА ДО БОЖОЇ МАТЕРІ

Пресвята Богородице, спаси нас!

У цій молитві ми просимо Божу Матір, щоб Вона спасла нас, грішних, Своїми святими молитвами перед Сином Своїм і Богом нашим.

МОЛИТВА ЖИВОТВОРЧОМУ ХРЕСТУ

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу православним християнам над супротивниками подай і хрестом Твоїм охороняй нас — оселю Твою.

Благослови — ощаслив, обдаруй ласкою; насліддя Твоє — майно, володіння Твоє; оселю Твою — Твоє житло, тобто спільноту істинно віруючих, серед яких Бог невидимо перебуває; хрестом Твоїм охороняй — зберігай силою хреста Твого.

У цій молитві ми просимо Бога, щоб Він спас нас, людей Його, і благословив православну країну — нашу Батьківщину великими милостями; дав перемоги православним християнам над ворогами і взагалі зберіг нас силою хреста Свого.

ЗАПИТАННЯ: Як читається молитва святому Хресту і молитва за Батьківщину? Що означають слова: спаси, Господи, людей Твоїх? І благослови насліддя Твоє? Подай перемогу православним християнам над супротивниками? І хрестом Твоїм охороняй нас, оселю Твою?

МОЛИТВА АНГЕЛУ—ОХОРОНИТЕЛЮ

Ангеле Божий, охоронителю мій святий, на збереження мені від Бога з небес даний, сердечно молю тебе: ти мене нині просвіти, і від усякого зла збережи, на добру справу настав і на шлях спасіння направ. Амінь.

Кожному християнинові Бог при хрещенні дає ангела-охоронителя, який невидимо оберігає людину від усякого зла. Тому ми і повинні щодня просити ангела, щоб він уберіг і помилував нас.

МОЛИТВА СВЯТОМУ

Моли Бога за мене, святий (свята) (ім’я), бо я щиро звертаюся до тебе, як до скорого помічника і молитвеника (скорої помічниці й молитвениці) за душу мою.

Крім молитви Ангелу-Охоронителю, ми повинні також молитися і тому святому, ім’я якого нам було дане, тому що він також молиться завжди за нас Богу.

Кожному християнинові, як тільки він народжується на світ Божий, св. Церквою при хрещенні дається святий у помічники і покровителі.

Вона піклується про новонародженого, як любляча мати, й оберігає його від усіх бід та нещасть, які трапляються людині в житті.

Потрібно знати день пам’яті свого святого (день своїх іменин), знати життєпис цього святого. В день іменин ми повинні прославити його молитвою у храмі і прийняти святе причастя, а якщо з якихось причин не можемо бути у храмі в цей день, то повинні старанно помолитися.

МОЛИТВА ЗА ЖИВИХ

Спаси, Господи, і помилуй отця мого духовного (ім’я його), батьків моїх (їхні імена), родичів, навчителів і добродійників і всіх православних християн.

Ми повинні думати не тільки про себе, але й про інших людей, любити їх і молитися за них Богу, тому що ми всі діти одного Отця Небесного. Такі молитви корисні не тільки тим, за кого ми молимось, але й для нас самих, адже цим ми засвідчуємо любов до них. А Господь сказав нам, що без любові люди не можуть бути дітьми Божими.

Ми повинні молитися за нашу країну, в якій живемо, за отця духовного, за батьків, родичів, добродійників, православних християн і за всіх людей, як за живих, так і за померлих, тому що у Бога всі живі (Див.: Лк. 20:38).

МОЛИТВА ЗА ПОМЕРЛИХ

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена) і всіх спочилих родичів та добродійників моїх, і прости їм усі гріхи вільні і невільні, і даруй їм Царство Небесне.

Упокой — прийми їх у вічне блаженне життя разом зі святими; спочилих — тих, що заснули, так ми називаємо померлих, тому що люди після смерті не знищуються, а душі їхні відокремлюються від тіл і переселяються з цього життя в інше, небесне. Там вони перебувають до часу загального воскресіння, яке настане після другого пришестя Сина Божого, коли за Його словом душі померлих знову з’єднаються з тілом,— люди оживуть, воскреснуть. І тоді всі отримають за заслугами: праведні — Царство Небесне, блаженне, вічне життя, а грішники — вічну кару; гріхи вільні — гріхи, вчинені з власної волі; невільні — поза волею, з примусу або з невідання; Царство Небесне — вічне блаженне життя з Богом.

МОЛИТВА ПЕРЕД НАВЧАННЯМ

Милосердний Господи! Пошли нам благодать Духа Твого Святого, що подає нам розум і зміцнює душевні наші сили, щоб, слухаючи уважно вчення, що нам викладають, виросли ми Тобі, нашому Творцеві, на славу, батькам нашим на втіху, Церкві і Батьківщині на користь.

Благодать Духа Святого — невидима сила Святого Духа; душевні наші сили — наші душевні здібності (розум, серце, воля); Батьківщина — держава, країна, де здавна жили наші предки: прадіди, діди і батьки, тобто Україна.

Ця молитва до Бога Отця, Якого ми називаємо Творцем. У ній ми просимо Його послати Святого Духа, щоб Він Своєю благодаттю зміцнив наші душевні сили (розум, серце, волю), і щоб ми, слухаючи уважно учення, яке нам викладають, виросли відданими синами Церкви і вірними слугами своєї Батьківщини і на втіху своїм батькам.

Замість цієї молитви перед навчанням можна читати молитву Святому Духу: Царю Небесний…

ЗАПИТАННЯ: Яка це молитва? Кого стосується? Що ми просимо в цій молитві?

МОЛИТВА ПІСЛЯ НАВЧАННЯ

Дякуємо Тобі, Творче, що сподобив єси нас благодаті Твоєї, щоб розуміти учення. Благослови наших начальників, батьків і вчителів, що ведуть нас до пізнання добра, і подай нам силу і кріпкість продовжувати навчання це.

Що сподобив єси — що Ти сподобив, удостоїв; благодаті Твоєї — невидимої допомоги Твоєї, щоб з увагою слухати і розуміти; благослови — пошли милість; до пізнання добра — до пізнання усього доброго; кріпкість — здоров’я, бажання, наснага.

Молитва ця — Богу Отцю. В ній ми спершу дякуємо Богу, що Він послав поміч розуміти учення, яке нам викладають. Потім просимо Його послати милість Свою нашим начальникам, батькам і вчителям, які дають нам можливість пізнати усе добре і корисне; і нарешті просимо дати нам здоров’я і бажання, щоб ми з успіхом продовжували навчання.

Замість цієї молитви після навчання можна читати молитву Божій Матері: Достойно є…

ЗАПИТАННЯ: До Кого ця молитва? На початку молитви за що ми дякуємо Богу? Чого ми просимо в цій молитві?

МОЛИТВА ПЕРЕД ПРИЙНЯТТЯМ ЇЖІ

Очі всіх на Тебе, Господи, уповають, і Ти даєш поживу всім своєчасно, простягаєш Твою щедру руку і всіх задовольняєш милістю Своєю.

У цій молитві ми висловлюємо впевненість в тім, що Бог пошле нам їжу своєчасно, тому що Він не лише людям, але й усім тваринам дає все потрібне для життя.

Замість цієї молитви перед їжею можна читати молитву: Отче наш…

ЗАПИТАННЯ: Кому читається молитва перед прийняттям їжі? Що ми в ній висловлюємо? Як Бог ставиться до живих істот?

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЙНЯТТЯ ЇЖІ

Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, що Ти наситив нас земними Твоїми благами (їжею); не позбав нас і Небесного Твого Царства. Але як Ти прийшов, Спасе, серед учеників Твоїх і мир дав їм, прийди й до нас і спаси нас.

У цій молитві ми дякуємо Богу, що Він нагодував нас їжею, і просимо Його не позбавляти нас після нашої смерті і вічного блаженства, про що ми завжди повинні пам’ятати, отримуючи земні блага.

ЗАПИТАННЯ: Яка молитва читається після прийняття їжі? За що ми дякуємо Богу в цій молитві? Що розуміють під земними благами? Що називається Царством Небесним?

РАНКОВА МОЛИТВА

До Тебе, Владико Чоловіколюбче, вставши після сну, вдаюся і до діл Твоїх стаю з милості Твоєї. Молюся Тобі: допоможи мені повсякчасно, в усякім ділі, і захисти мене від усякого злого діла і диявольської спокуси, і спаси мене, і введи у Царство Твоє вічне. Бо Ти мій Творець, і всякого блага Промислитель і Податель. На Тебе вся моя надія. І Тобі славу возсилаю, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

ВЕЧIРНЯ МОЛИТВА

Господи Боже наш! Все, у чому я згрішив сьогодні, словом, ділом і помислом, Ти як благий і Чоловіколюбець прости мені. Мирний і спокійний сон даруй мені. Пошли мені Твого ангела-охоронителя, щоб він покривав мене й охороняв мене від усякого зла. Бо Ти охоронець душ і тіл наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

МОЛИТВЫ 

Краткие молитвы

Каждый православный христианин обязан молиться ежедневно, утром и вечером, перед вкушением и после вкушения пищи, перед началом и по окончании всякого дела (например: перед учением и после учения и т. п.).

Утром мы молимся, чтобы поблагодарить Бога за то, что Он сохранил нас в прошедшую ночь, попросить Его Отеческого благословения и помощи на начавшийся день.

Вечером, перед сном, мы также благодарим Господа за благополучно проведенный день и просим сохранить нас во время ночи.

Чтобы успешно и благополучно делалось дело, мы также должны, прежде всего, просить у Бога благословения и помощи на предстоящий труд, а по окончании благодарить Бога.

Для выражения чувств наших к Богу и к святым Его угодникам, Церковью даны нам разные молитвы. Вот самые общеупотребительные:

Во имя Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.

Именем Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.

Во имя – именем, в честь, в славу: аминь – истина, правда.

Молитва эта называется начальною, потому что мы произносим ее прежде всех молитв, в начале молитв.

В ней мы просим Бога Отца, Бога Сына и Бога Духа Святого, то есть Пресвятую Троицу, невидимо благословить нас на предстоящее дело Своим именем.

ВОПРОСЫ: Как называется эта молитва? Кого мы призываем в этой молитве. Что мы желаем, когда говорим (произносим) молитву: Во имя Отца и Сына и Святого Духа? Что значит: аминь?

Господи, благослови!

Благослови, Господи!

Эту молитву произносим мы при начале каждого дела.

ВОПРОС: Что мы просим у Бога в этой молитве?

Господи, помилуй!

Помилуй, Господи!

Помилуй – будь милостив, прости.

Молитва эта древнейшая и общая у всех христиан. Ее легко может запомнить и малое дитя; ее мы произносим, когда вспоминаем наши грехи. Во славу Святой Троицы мы, христиане, произносим эту молитву три раза. Произносим ее также 12 раз, испрашивая у Бога благословение на каждый час дня и ночи; произносим и 40 раз, для освящения всей нашей жизни.

Хвалебная молитва Господу Богу

Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе.

Хвала Тебе, Боже наш, хвала Тебе.

Слава – хвала.

В этой молитве мы у Бога ничего не просим, а только славим Его. Ее можно сказать короче: Слава Богу. Произносится она по окончании дела в знак нашей благодарности Богу за Его милости нам.

Молитва мытаря

Боже, милостив буди мне грешному (Лк. 18:9-14).

Боже, будь милостив ко мне грешному.

Молитва эта мытаря (сборщика податей), который покаялся в своих грехах и получил прощение. Она взята из притчи Спасителя, которую Он однажды рассказал людям для их вразумления. Вот эта притча. Два человека вошли в храм помолиться. Один из них был фарисей, а другой – мытарь. Фарисей встал впереди всех и молился Богу так: благодарю Тебя, Боже, что я не такой грешный, как тот мытарь. Я десятую часть имущества отдаю нищим, два раза в неделю пощусь. А мытарь, сознавая себя грешным, стал при входе в храм и не смел поднять глаз своих на небо. Он ударял себя в грудь и говорил: Боже, милостив буди мне грешному! Богу молитва смиренного мытаря была приятнее и угоднее, чем гордого фарисея.

ВОПРОСЫ: Как называется эта молитва? Откуда она взята? Расскажите эту притчу? Почему Богу приятнее молитва мытаря, чем фарисея?

Молитва Господу Иисусу

Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоея Матери и всех святых, помилуй нас. Аминь.

Господи, Иисусе Христе, Сыне Божий, по молитвам Пречистыя Твоея Матери и всех святых, помилуй нас. Аминь.

Помилуй нас – будь милостив к нам, прости нас. Иисус – Спаситель; Христос – Помазанник; молитв ради – ради молитв, или по молитвам.

Иисус Христос есть Сын Божий – второе Лицо Святой Троицы. Как Сын Божий, Он – истинный Бог наш, как и Бог Отец и Бог Дух Святый.

Мы называем Его Иисусом, то есть Спасителем, потому, что Он спас нас от грехов и вечной смерти. Для этого Он, будучи Сыном Божиим, вселился в пренепорочную Деву Марию и, при наитии Святого Духа, воплотился и вочеловечился от Нее, т. е. принял тело и душу человеческие – родился от Пресвятой Девы Марии, сделался таким же человеком, как и мы, но только был безгрешен – стал Богочеловеком. И вместо того, чтобы нам страдать и мучиться за наши грехи, Он, по любви к нам, грешным, пострадал за нас, умер на кресте и в третий День воскрес, – победил грех и смерть и дал нам жизнь вечную.

Сознавая свою греховность и не надеясь на силу молитв своих, мы в этой молитве просим помолиться о нас грешных, пред Спасителем нашим, всех святых и Божию Матерь, имеющую особенную благодать спасать нас грешных Своим заступничеством за нас перед Сыном Своим.

Спаситель наш называется Помазанником (Христом) потому, что Он в полной мере имел те дары Святого Духа, которые в Ветхом Завете через помазание получали цари, пророки и первосвященники.

ВОПРОСЫ: Кто Сын Божий? Как еще мы Его называем? Почему мы называем Его Спасителем? Как Он совершил наше спасение?

Молитва Святому Духу

Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, иже везде сый и вся исполняяй, сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша.

Царь Небесный, Утешитель, Дух истины, везде находящийся и все наполняющий, источник всякого блага и Податель жизни, приди и поселись в нас, и очисти нас от всякого греха и спаси, Благий, души наши.

Царю – Царь; Утешителю – Утешитель; Душе истины – Дух истины, Дух правды; Иже – Который; Сый – сущий, находящийся; вся исполняяй – все наполняющий; сокровище благих – сокровищница, вместилище всех благ, всякого добра; жизни Подателю – Податель жизни; прииди и вселися – приди и вселись в ны – в нас; от всякия скверны – от всякой нечистоты, то есть от всех грехов; Блаже – благой, добрый.

В этой молитве мы молимся Святому Духу, третьему Лицу Святой Троицы.

Мы называем в ней Духа Святого Царем Небесным, потому что Он, как истинный Бог, равный Богу Отцу и Богу Сыну, невидимо царствует над нами, владеет нами и всем миром. Называем Его Утешителем, потому что Он утешает нас в наших скорбях и несчастиях, как Он утешил и апостолов в 10-й день после вознесения Иисуса Христа на небо.

Называем Его Духом истины, (так назвал Его Сам Спаситель), потому что Он, как Дух Святой, научает всех только одной истине, правде, только тому, что для нас полезно и служит к нашему спасению.

Он Бог, и Он везде находится и все Собою наполняет: иже, везде сый и вся исполняяй. Он, как управляющий всем миром, все видит и, где что нужно, дает. Он есть сокровище благих, то есть хранитель всех благодеяний, источник всего хорошего, что только нам нужно иметь.

Мы называем Духа Святого жизни Подателем, потому что все в мире живет и движется Духом Святым, то есть все от Него получает жизнь, и особенно люди получают от Него духовную, святую и вечную жизнь за гробом, очищаясь чрез Него от своих грехов.

Если Дух Святый обладает такими дивными свойствами: везде находится, все наполняет Своею благодатию и всем дает жизнь, то мы и обращаемся к Нему с следующими просьбами: Приди и поселись в нас, то есть постоянно пребывай в нас, как в своем храме; очисти нас от всякой скверны, то есть греха, сделай нас святыми, достойными Твоего в нас пребывания, и спаси, Добрый, наши души от грехов и тех наказаний, которые бывают за грехи, и через это даруй нам Царство Небесное.

ВОПРОСЫ: К кому мы обращаемся с этой молитвой? Святой Дух какое Лицо Святой Троицы? Как Он в этой молитве называется? Почему – Царем Небесным, Утешителем, Духом истины, везде находящимся, все наполняющим? О чем мы просим Его? Что значит: приди и вселись в нас? и очисти от всякия скверны? и спаси, Блаже, наши души?

Ангельская песнь Пресвятой Троице, или «Трисвятое»

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Бессмертный, помилуй нас.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Бессмертный, помилуй нас.

Крепкий – сильный; бессмертный – неумирающий, вечный.

Молитву эту нужно читать три раза в честь трех Лиц Святой Троицы.

Ангельскою песнею она называется потому, что ее воспевают святые ангелы, окружая на небе престол Божий. Люди, верующие во Христа, стали употреблять ее спустя 400 лет после Рождества Христова. В Константинополе было сильное землетрясение, от которого разрушались дома и селения. Устрашенные царь Феодосий II-й и народ обратились к Богу с молитвою. Во время этого общего моления один благочестивый отрок (мальчик) на виду у всех был невидимою силою поднят на небо, а потом невредимым спущен опять на землю. Он рассказал окружающему его народу, что слышал на небе, как пели святые ангелы: Святый Боже, святый Крепкий, святый Бессмертный. Умиленный народ, повторив эту молитву, прибавил: помилуй нас, и землетрясение прекратилось.

В этой молитве Богом мы называем первое Лицо Святой Троицы – Бога Отца; Крепким – Бога Сына, потому что Он такой же всемогущий, как и Бог Отец, хотя по человечеству Он страдал и умер; Бессмертным – Духа Святого, потому что Он не только Сам вечен, как Отец и Сын, но и всем тварям дает жизнь и бессмертную жизнь людям.

Так как в этой молитве слово святый повторяется три раза, то она называется также и «трисвятое».

ВОПРОСЫ: Кому мы молимся в этой молитве? Сколько раз положено повторять ее? Как она называется? Почему называется ангельскою песнею? Что известно о происхождении этой молитвы? Почему она называется еще «трисвятым»?

Славословие Пресвятой Троице

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Хвала Отцу, и Сыну, и Святому Духу, теперь, всегда и вечно. Аминь.

Слава – хвала; ныне – теперь; присно – всегда; во веки веков – вечно, или в бесконечные веки.

В этой молитве мы ничего не просим у Бога, а только славим Его, явившегося людям в трех Лицах: Отца, и Сына и Святого Духа, Которым теперь и вечно принадлежит одинаковая честь прославления.

ВОПРОС: Кого мы славим или хвалим в этой молитве?

Молитва Пресвятой Троице

Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Пресвятая Троица, помилуй нас; Господи (Отче), прости нам грехи наши; Владыко (Сын Божий), прости беззакония наши; Святый (Дух), посети нас и исцели наши болезни, для прославления имени Твоего.

Пресвятая – в высшей степени святая; Троице – Троица, три Лица Божества: Бог Отец, Бог Сын и Бог Дух Святый; грехи и беззакония – дела наши, противные воле Божией; посети – приди; исцели – излечи; немощи – слабости, грехи; имене Твоего ради – для прославления имени Твоего.

Молитва эта – просительная. В ней мы обращаемся сначала ко всем трем Лицам вместе, а потом к каждому Лицу Троицы отдельно: к Богу Отцу, чтобы Он очистил грехи наши; к Богу Сыну, чтобы Он простил беззакония наши; к Богу Духу Святому, чтобы Он посетил и исцелил немощи наши.

А слова: имене Твоего ради относятся опять ко всем трем Лицам Святой Троицы вместе, и так как Бог Един, то и имя у Него одно, а поэтому мы говорим «имене Твоего», а не «имен Твоих».

ВОПРОСЫ: Какая эта молитва? К кому мы обращаемся в ней? Что означают слова: очисти грехи наша, прости беззакония наша, посети и исцели немощи наша? К кому мы обращаемся, когда говорим: имене Твоего ради? Что означают эти слова?

Молитва Господня

Отче наш, Иже еси на небесех!

1. Да святится имя Твое.

2. Да приидет царствие Твое.

3. Да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли.

4. Хлеб наш насущный даждь нам днесь.

5. И остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим.

6. И не введи нас во искушение.

7. Но избави нас от лукавого.

Яко Твое есть царство, и сила, и слава Отца и Сына и Святаго Духа ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Отец наш небесный!

1. Да святится имя Твое.

2. Да приидет царство Твое.

3. Да будет воля Твоя и на земле, как и на небе.

4. Хлеб наш насущный дай нам на сей день.

5. И прости нам грехи наши, как и мы прощаем согрешившим против нас.

6. И не допусти нас до соблазна.

7. Но избавь нас от лукавого.

Потому что Тебе принадлежит царство, сила и слава Отцу и Сыну и Святому Духу во веки веков. Аминь.

Отче – Отец; Иже – Который; Иже еси на небесех – Который находится на небесах, или небесный; да – пусть; святится – прославляется: яко – как; на небеси – на небе; насущный – необходимый для существования; даждь – дай; днесь – сегодня, на нынешний день; остави – прости; долги – грехи; должником нашим – тем людям, которые против нас согрешили; искушение – соблазн, опасность впасть в грех; лукаваго – всего хитрого и злого, то есть диавола. Диаволом называется злой дух.

Молитва эта называется Господнею, потому что ее дал Сам Господь Иисус Христос Своим ученикам, когда они просили Его научить, как им молиться. Потому эта молитва – самая главная молитва из всех.

В этой молитве мы обращаемся к Богу Отцу, первому Лицу Святой Троицы.

Она разделяется на: призывание, семь прошений, или 7 просьб, и славословие.

Призывание: Отче наш, Иже еси на небесех! Этими словами мы обращаемся к Богу и, называя Его Отцом Небесным, призываем выслушать наши просьбы, или прошения.

Когда мы говорим, что Он на небесах, то должны разуметь духовное, невидимое небо, а не тот видимый голубой свод, который раскинут над нами, и который мы называем «небом».

Прошение 1-е: Да святится имя Твое, то есть помоги нам жить праведно, свято и своими святыми делами прославлять имя Твое.

2-е: Да приидет Царствие Твое, то есть удостой нас и здесь на земле царства Твоего небесного, которое есть правда, любовь и мир; царствуй в нас и управляй нами.

3-е: Да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли, то есть пусть будет все не так, как нам хочется, а как Тебе угодно, и помоги нам подчиняться этой Твоей воле и исполнять ее на земле так же беспрекословно, без ропота, как ее исполняют, с любовью и радостью, святые ангелы на небе. Потому что только Тебе известно, что нам полезно и нужно, и Ты больше желаешь нам добра, чем мы сами.

4-е: Хлеб наш насущный даждь нам днесь, то есть подай нам на сей день, на сегодня, хлеб наш насущный. Под хлебом здесь разумеется все необходимое для жизни нашей на земле: пища, одежда, жилище, но важнее всего, пречистое Тело и честная Кровь в таинстве святого причащения, без которого нет спасения, нет вечной жизни.

Господь заповедал нам просить себе не богатства, не роскоши, а только самого необходимого, и во всем надеяться на Бога, помня, что Он, как Отец, всегда печется – заботится о нас.

5-е: И остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим, то есть прости нам грехи наши так, как и сами мы прощаем тех, которые нас оскорбили или обидели.

В этом прошении грехи наши названы «долгами нашими», потому что Господь дал нам силы, способности и все остальное для того, чтобы творить добрые дела, а мы часто все это обращаем на грех и зло и становимся «должниками» пред Богом. И вот, если мы, сами, не будем искренно прощать наших «должников», то есть людей, имеющих грехи против нас, то и Бог нас не простит. Об этом сказал нам Сам Господь наш Иисус Христос.

6-е: И не введи нас во искушение. Искушением называется такое состояние, когда нас что-нибудь или кто-нибудь тянет на грех, соблазняет сделать что-либо беззаконное и дурное. Вот, мы и просим – не допусти нас до соблазна, которого мы переносить не умеем; помоги нам преодолевать соблазны, когда они бывают.

7-е: Но избави нас от лукаваго, то есть избавь нас от всякого зла в этом мире и от виновника (начальника) зла – от диавола (злого духа), который всегда готов погубить нас. Избавь нас от этой хитрой, лукавой силы и ее обманов, которая пред Тобою есть ничто.

Славословие: Яко Твое есть царство, и сила, и слава Отца, и Сына, и Св. Духа ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Так как Тебе, Богу нашему, Отцу и Сыну и Св. Духу, принадлежит царство, и сила, и вечная слава. Все это верно, истинно так.

ВОПРОСЫ: Почему эта молитва называется Господней? К кому мы обращаемся в этой молитве? Как делится она? Как перевести по-русски: Иже еси на небесех? Как передать своими словами 1-е прошение: Да святится Имя Твое? 2-е: Да приидет Царствие Твое? 3-е: Да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли? 4-е: Хлеб наш насущный даждь нам днесь? 5-е: И остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим? 6-е: И не введи нас во искушение? 7-е: Но избави нас от лукавого? Что означает слово: аминь?

Ангельское приветствие Божией Матери

Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою, благословенна Ты в женах, и благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших.

Радуйся, Богородица Дева Мария, получившая благодать, Господь с Тобою! благословенна Ты между женами и благословен Рожденный Тобою, потому что Ты родила Спасителя наших душ.

Богородице – Богородица (родившая Бога); Благодатная – исполненная благодати Духа Святого; благословенна – прославлена или достойна прославления; в женах – между женами; плод чрева Твоего – родившийся от Тебя Иисус Христос; яко – потому что, так как; Спаса – Спасителя.

Молитва эта к Пресвятой Богородице, которую мы называем благодатною, то есть исполненною благодати Святого Духа, и благословенною из всех женщин, потому что от Нее благоволил, или пожелал, родиться Спаситель наш Иисус Христос, Сын Божий.

Молитва эта называется еще ангельским приветствием, так как в ней есть слова ангела (архангела Гавриила): радуйся, благодатная Мария, Господь с Тобою: благословенна Ты в женах, которые он сказал Деве Марии, когда явился к Ней в город Назарет, чтобы возвестить Ей великую радость, что от Нее родится Спаситель Мира. Также – благословенна Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, сказала Деве Марии, при встрече с Нею, и праведная Елисавета, мать святого Иоанна Крестителя.

Богородицею Дева Мария называется потому, что родившийся от Нее Иисус Христос есть истинный Бог наш.

Девою называется потому, что Она до рождества Христова была Дева и в рождестве и после рождества осталась такою же, так как дала обет (обещание) Богу не выходить замуж, и пребывая навсегда Девою, родила Сына Своего от Духа Святого чудесным образом.

ВОПРОСЫ: Кому мы молимся, когда произносим молитву: Богородице Дево радуйся? Как мы называем Деву Марию в этой молитве? Что значат эти слова: благодатная и благословенна Ты в женах? Как объяснить слова: яко Спаса родила еси душ наших? Почему молитва эта называется ангельским приветствием? Что значат слова: Богородице, Дево?

Хвалебная песнь Богородице

Достойно есть яко воистину блажити Тя Богородицу, присноблаженную и пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.

Поистине достойно прославлять Тебя, Богородицу, всегда блаженную и вполне непорочную и Мать Бога нашего. Ты достойна почитания больше херувимов и по славе Своей несравненно выше серафимов, Ты без болезней родила Бога Слова (Сына Божия), и как истинную Богородицу мы Тебя прославляем.

Достойно есть – достойно, справедливо; яко воистину – истинно, по всей правде; блажити Тя – ублажать, прославлять Тебя; присноблаженную – всегда имеющую высшую радость (счастливую), достойную постоянного прославления; пренепорочную – вполне непорочную, чистую, святую; херувимы и серафимы – самые высшие и близкие к Богу ангелы; без истления – безгрешно и без болезней; Бога Слова – Иисуса Христа, Сына Божия, (так Он назван во святом Евангелии); сущую – настоящую, истинную.

В этой молитве мы восхваляем Богородицу, как Мать Бога нашего, всегда блаженную и вполне непорочную, и величаем Ее, говоря, что Она Своею честью (честнейшую) и славою (славнейшую) превосходит самых высших ангелов: херувимов и серафимов, то есть Божия Матерь по своим совершенствам стоит выше всех – не только людей, но и святых ангелов. Она без болезней, чудесным образом от Духа Святого родила Иисуса Христа, Который, ставши от Нее человеком, есть в то же время Сын Божий, сошедший с небес, а потому Она есть истинная Богородица.

ВОПРОСЫ: Кого мы восхваляем в этой молитве? Как прославляем Ее? Что значат слова: присноблаженную, пренепорочную, Матерь Бога нашего? Что значат слова: честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим? Без истления Бога Слова рождшую? Сущую Богородицу?

Самая краткая молитва к Божией Матери

Пресвятая Богородице, спаси нас!

Пресвятая Богородица, спаси нас!

В этой молитве мы просим Божию Матерь, чтобы Она, спасла нас грешных Своими святыми молитвами перед Сыном Своим и Богом нашим.

Молитва Животворящему Кресту

Спаси, Господи, люди Твоя и благослови достояние твое; победы православным христианом на сопротивныя даруя, и Твое сохраняя Крестом Твоим жительство.

Спаси, Господи, людей Твоих и благослови все, что принадлежит Тебе. Дай победы на врагов православным христианам, и сохрани силою Креста Твоего тех, среди которых пребываешь Ты.

Благослови – осчастливь, пошли милость; достояние Твое – владение Твое; на сопротивныя – над супротивниками, врагами; Твое жительство – Твое жилище, то есть общество истинно верующих, среди которых Бог невидимо пребывает; сохраняя Крестом Твоим – сохраняя силою Креста Твоего.

В этой молитве мы просим Бога, чтобы Он спас нас, людей Его, и благословил православную страну – отечество наше, великими милостями; дал победы православным христианам над врагами и, вообще, сохранил нас силою Креста Своего.

ВОПРОСЫ: Как читается молитва святому Кресту и она же за отечество? Что означают слова: спаси, Господи, люди Твоя? И благослови достояние Твое? Победы православным христианам на сопротивныя даруя? И Твое сохраняя Крестом Твоим жительство?

Молитва Ангелу-Хранителю

Ангеле Божий, хранителю мой святый, на соблюдение мне от Бога с небесе данный, прилежно молю тя: ты мя днесь просвети, и от всякого зла сохрани, ко благому деянию настави и на путь спасения направи. Аминь.

Ангел Божий, хранитель мой святой, данный мне с небес от Бога на сохранение, усердно молю тебя: ты меня ныне просвети, и от всякого зла сохрани, к доброму делу наставь и на путь спасения направь. Аминь.

Ангеле – ангел; хранителю – хранитель.

Каждому христианину Бог при крещении дает Ангела-Хранителя, который невидимо охраняет человека от всякого зла. Поэтому мы и должны каждый день просить ангела, чтобы он сохранил и помиловал нас.

Молитва святому

Моли Бога о мне святый [святая] (имя), яко аз усердно к тебе прибегаю, скорому помощнику и молитвеннику [скорой помощнице и молитвеннице] о душе моей.

Моли Бога о мне, святый [святая] (имя), потому что я усердно к тебе прибегаю к скорому помощнику и молитвеннику [скорой помощнице и молитвеннице] о душе моей.

Аз – я; прибегаю – обращаюсь с молитвою.

Кроме молитвы Ангелу-Хранителю, мы должны также молиться и тому святому, именем которого мы называемся, потому что он также молится всегда о нас Богу.

Каждому христианину, как только он рождается на свет Божий, при св. крещении, дается святой в помощники и покровители св. Церковью. Он заботится о новорожденном, как самая любящая мать, и сохраняет его от всех бед и несчастий, которые встречаются человеку на земле.

Нужно знать день памяти в году своего святого (день своих именин), знать житие (описание жизни) этого святого. В день именин мы должны прославить его молитвой в храме и принять св. причастие, а если по каким-либо причинам, не можем быть в храме в этот день, то усердно должны помолиться дома.

Молитва за живых

Мы должны думать не только о себе, но и о других людях, любить их и молиться о них Богу, потому что мы все дети одного Отца небесного. Такие молитвы полезны не только тем, о ком мы молимся, но и для нас самих так как мы этим проявляем любовь к ним. А Господь сказал нам, что без любви никто не может быть детьми Божиими.

Молиться мы должны за наше Отечество-Россию, за страну, в которой живем, за отца духовного, родителей, сродников, благодетелей, православных христиан и всех людей, как за живых, так и за умерших, потому что у Бога все живы (Лк. 20:38).

Спаси, Господи, и помилуй отца моего духовнаго (имя его), родителей моих (имена их), сродников, наставников и благодетелей и всех православных христиан.

Спаси, Господи, и помилуй отца моего духовного (имя его), родителей моих (имена их), сродников, наставников и благодетелей и всех православных христиан.

Отца духовнаго – того священника, у которого мы исповедуемся; наставников – учителей; благодетелей – делающих добро, помогающих нам.

Молитва за умерших

Упокой, Господи, души усопших раб Твоих (имена) и всех усопших сродников и благодетелей моих, и прости их вся согрешения вольная и невольная, и даруй им царствие небесное.

Упокой, Господи, души усопших рабов Твоих (имена) и всех усопших сродников и благодетелей моих, и прости их все грехи, сделанные по собственной их воле и помимо их воли, и дай им Царство Небесное.

Упокой – помести в спокойном месте, то есть вместе со святыми в вечном блаженном жилище; усопших – уснувших Так мы называем умерших, потому что люди после смерти не уничтожаются, а души их отделяются от тела и переселяются из этой жизни, в другую, небесную. Там они пребывают до времени всеобщего воскресения, которое будет при втором пришествии Сына Божия, когда по слову Его, души умерших снова соединятся с телом – люди оживут, воскреснут. И тогда все получат по заслугам: праведные – Царство Небесное, блаженную, вечную жизнь, а грешники – вечное наказание.

Согрешения вольная – грехи, сделанные по собственной воле; невольная – помимо воли по принуждению; даруй им – дай им; Царствие Небесное – вечная блаженная жизнь с Богом.

Молитва пред учением

Преблагий Господи ниспосли нам благодать Духа Твоего Святаго, дарствующаго смысл и укрепляющаго душевныя наши силы, дабы, внимая преподаваемому нам учению, возросли мы Тебе, нашему Создателю, во славу, родителем же нашим на утешение, Церкви и отечеству на пользу.

Премилосердный Господь! пошли нам благодать Духа Твоего Святого, дающего понятливость и укрепляющего душевные наши силы, чтобы, слушая со вниманием преподаваемое нам учение, мы выросли Тебе, нашему Создателю, во славу, родителям же нашим на утешение, Церкви и отечеству на пользу.

Преблагий – премилосердный, предобрый; ниспосли – пошли вниз (с неба на землю); благодать Святаго Духа – невидимая сила Духа Святого; дарствующаго – дающего; смысл – понятливость; душевныя наши силы – душевные наши способности (ум, сердце, воля); дабы – чтобы; внимая преподаваемому нам учению – понимая ученье, которое нам преподают: возросли – выросли; Церковь – общество всех православных христиан; отечество – государство, страна, где издавна жили наши предки: прадеды, деды и отцы, то есть Россия.

Эта молитва к Богу Отцу, Которого мы называем Создателем т. е. Творцом. В ней мы просим Его послать Святого Духа, чтобы Он Своею благодатью укрепил наши душевные силы (ум, сердце и волю), и чтобы мы, слушая со вниманием преподаваемое нам учение, выросли преданными сынами Церкви и верными слугами своего отечества и на утешение своим родителям.

Вместо этой молитвы перед учением можно читать молитву Святому Духу: Царю небесный.

ВОПРОСЫ: Какая эта молитва? К кому относится? Что мы просим в этой молитве? Что называется Церковью и отечеством?

Молитва после учения

Благодарим Тебе, Создателю, яко сподобил еси нас благодати Твоея, во еже внимати учению. Благослови наших начальников, родителей и учителей, ведущих нас к познанию блага, и подаждь нам силу и крепость к продолжению учения сего.

Благодарим Тебя, Создатель, что Ты удостоил нас благодати Твоей, чтобы понимать ученье. Благослови наших начальников, родителей и учителей, которые ведут нас к познанию добра, и подай нам силу и крепость к продолжению учения сего.

Создателю – Создатель, Творец; яко сподобил еси – что Ты удостоил; благодати Твоея – невидимой помощи Твоей; во еже внимати – чтобы со вниманием слушать и понимать; благослови – пошли милость; к познанию блага – к познанию всего доброго; крепость – здоровье, охота, бодрость.

Молитва эта – Богу Отцу. В ней мы сначала благодарим Бога, что Он послал помощь понять преподаваемое нам учение. Потом просим Его послать милость Свою нашим начальникам, родителям и учителям, которые дают нам возможность узнать все хорошее и полезное; и, в заключение, просим нам дать здоровье и охоту, чтобы мы с успехом продолжали ученье.

Вместо этой молитвы после учения можно читать молитву Божией Матери: Достойно есть.

ВОПРОСЫ: К кому эта молитва? В начале молитвы за что мы благодарим Бога? Чего мы просим в этой молитве?

Молитва пред вкушением пищи

Очи всех на Тя, Господи, уповают, и Ты даеши им пищу во благовремении: отверзаеши Ты щедрую руку Твою и исполняеши всякое животно благоволения.

(Пс. 144:15-16 ст.).

Глаза всех, Господи, смотрят на Тебя с надеждою, так как Ты каждому в свое время даешь пищу, отверзаешь Твою щедрую руку, чтобы всех живых наделить милостями.

Очи всех – глаза всех; на Тя – на Тебя; уповают – смотрят, обращены с надеждою; во благовремении – своевременно, когда нужно; отверзаеши – открываешь, чтобы дать; всякое животно – всякое живое существо, т. е. не только людей, но и всех тварей; благоволения – милости.

В этой молитве мы выражаем уверенность в том, что Бог пошлет нам пищу в свое время, так как Он не только людям, но и всем живым тварям подает все нужное для жизни.

Вместо этой молитвы перед вкушением пищи можно читать молитву Господню: Отче наш.

ВОПРОСЫ: Кому читается молитва перед вкушением пищи? Что мы в ней выражаем? Как Бог относится к живым существам?

Молитва после вкушения пищи

Благодарим Тя, Христе Боже наш, яко насытил еси нас земных Твоих благ; не лиши нас и небеснаго Твоего Царствия.

Благодарим Тебя, Христе Боже наш, что Ты напитал нас земными Твоими благами (пищею); не лиши нас и вечного блаженства.

Тя – Тебя; насытил – напитал; земных Твоих благ – земными Твоими благами, т. е., тем что мы пили и ели за столом; небесного Твоего царствия – вечного блаженства, которого по смерти удостаиваются праведные люди.

В этой молитве мы благодарим Бога, что Он напитал нас пищею, и просим Его не лишить нас по смерти нашей и вечного блаженства, о чем мы всегда должны помнить, получая земные блага.

ВОПРОСЫ: Какая читается молитва после вкушения пищи? За что мы благодарим Бога в этой молитве? Что подразумевается под земными благами? Что называется Царством Небесным?

Утренняя молитва

К Тебе, Владыко человеколюбче, от сна востав, прибегаю, и на дела Твоя подвизаюся милосердием Твоим, и молюся Тебе: помози ми на всякое время во всякой вещи, и избави мя от всякия мирския злыя вещи и диавольскаго поспешения, и спаси мя, и введи в царство Твое вечное. Ты бо еси мой Сотворитель и всякому благу Промысленник и Податель, о Тебе же все упование мое, и Тебе славу возсылаю ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

К Тебе, Владыка Человеколюбец, встав от сна, прибегаю и по милосердию Твоему спешу на дела Твои. Молюсь Тебе: помоги мне во всякое время во всяком деле, и избавь меня от всякого мирского худого дела и диавольского искушения, и спаси меня, и введи в Твое вечное царство. Ибо Ты мой Творец, и Промыслитель и Податель всякого добра. На Тебя вся моя надежда. И Тебе воздаю славу, ныне, и всегда, и во веки вечные. Аминь.

Человеколюбче – любящий людей; подвизаюся – спешу, стараюсь сделать; во всякой вещи – во всяком деле; мирская злая вещь – мирское зло (нехорошее дело); диавольское поспешение – диавольское (злого духа) искушение, соблазн на зло; Сотворитель – Творец; Промысленник – промыслитель, попечитель; упование мое – надежда моя.

Вечерняя молитва

Господи Боже наш, еже согреших во дни сем словом, делом и помышлением, яко благ и человеколюбец, прости ми; мирен сон и безмятежен даруй ми; Ангела Твоего хранителя посли покрывающа и соблюдающа мя от всякаго зла; яко Ты еси хранитель душам и телесем нашим, и Тебе славу возсылаем Отцу, и Сыну и Святому Духу, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Господи Боже наш! все, в чем я в сей день согрешил словом и делом и мыслию. Ты, как Милостивый и Человеколюбивый, прости мне. Подай мне мирный и спокойный сон. Пошли мне Твоего Ангела хранителя, который покрывал бы и оберегал меня от всякого зла. Ибо Ты хранитель душ и тел наших, и Тебе славу воздаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне, и всегда, и во веки вечные. Аминь.

Еже – что, в чем; помышлением – мыслями; благ – милостивый; безмятежен – спокойный; даруй – дай; посли – пошли; покрывающа и соблюдающа – который покрывал бы и оберегал.

Учитесь читать и молиться по церковнославянски
Церковнославянские буквы

Закон Божий. Частина друга 1
Закон Божий. Частина друга 3
Закон Божий. Частина друга 2
Закон Божий. Частина друга 4

 

Знайшли помилку