Преподобний Никодим Святогорець p1ao8rhqjg1ms0n2aac2ih7f3a3
Житія святих,  Липень

Преподобний Никодим Святогорець

Місяця липня на 14-й день

Преподобний Никодим Святогорець, у Хрещенні Миколай, народився 1748 року на грецькому острові Наксосі. У віці 26 років він прийшов на Святу Гору Афон і там у монастирі Діонісіат прийняв постриг з ім’ям Никодим.

Спочатку чернець Никодим ніс послух читця і письмоводія. Через 2 роки після його вступу в монастир на Афон прибув митрополит Коринфський Макарій, який доручив молодому ченцеві підготовку до видання рукопису “Добротолюбіє”, знайденого ним 1777 року у Ватопедському монастирі. Робота над цією книгою стала початком багаторічних літературних праць Никодима Святогорця. Незабаром молодий чернець перейшов у Пантократорський скит, у послух до старця Арсенія Пелопонесса, під керівництвом якого ревно вивчав Святе Письмо і творіння святих отців. У 1783 році преподобний Никодим прийняв схиму і шість років перебував у цілковитій безмовності. Коли на Афон знову прибув митрополит Коринфський Макарій, він поклав на преподобного Никодима новий послух – редагування творінь преподобного Симеона Нового Богослова. Преподобний Никодим залишив подвиг мовчання і знову зайнявся літературною роботою. Відтоді до самої своєї кончини він продовжував ревно трудитися на цьому терені.

Незадовго до своєї кончини преподобний Никодим, стомлений книжковою працею та аскетичними подвигами, перейшов на проживання до ієромонахів іконописців Стефана і Неофіта Скуртеїв (Куцовлахів). Він упросив їх зайнятися виданням своїх праць, чого не міг уже зробити сам через хворобливий стан. Тут, у Скуртеїв, 1 липня 1809 року преподобний Никодим мирно відійшов до Господа.

За свідченням сучасників, преподобний Никодим був простий, незлобивий, нестяжательний і відрізнявся глибокою зосередженістю. Він мав чудову пам’ять: Святе Письмо знав напам’ять, пам’ятаючи навіть глави, вірші та сторінки, міг на пам’ять цитувати дуже багато чого з творінь святих отців.

Літературні праці старця Никодима різноманітні. Ним написані передмова до “Добротолюбія” і короткі житія подвижників. З аскетичних повчань подвижника особливо відома книга “Невидима брань”, перекладена російською мовою великим богословом-аскетом, єпископом Феофаном Затворником (М., 1886; изд. 5. М., 1912). Чудова праця подвижника “Вчення про сповідь” (Венеція, 1804, 1818), що закінчується проникливим “Словом про покаяння”. Цікавою є книга преподобного “Благонравие християн”, видана у Венеції 1803 року. Великі заслуги святого і в галузі видання богослужбових книг. У 1796 році він опублікував витягнуті з Афонських рукописних зібрань 62 канони Пресвятій Богородиці під назвою “Вінець Приснодіви” (Венеція, 1796, 1846).

Преподобний Никодим підготував видання нової редакції “Підаліона” – грецької “Кормчої книги”, що містить правила святих апостолів, святих Вселенських і Помісних Соборів і святих отців.

Велику увагу преподобний приділяв агіографії, про що свідчать такі його праці, як “Новый избор житий святых” (Венеція, 1803) і видана вже після його смерті книга “Новый Синаксарь” у 3-х томах (Венеція, 1819). Ним здійснено переклад з давньогрецької на новогрецьку мову “Тлумачення Послань святого апостола Павла” архієпископа Болгарського Феофілакта. Сам святий Никодим написав тлумачення семи Соборних Послань (видано також у Венеції в 1806 і 1819 рр.).

Преподобний Никодим відомий і як творець і тлумач священних піснеспівів. Ним складено (прийняті в Руській Церкві) канон на честь ікони Божої Матері Скоропослушниці, а також “Служба Преподобним і Богоносним отцям, що на Афоні пістницьки просіяли” (“Православный церковный календарь на 1976 р.”, с. 61), “Служба Преподобным и Богоносным отцам, во Афоне постнически просиявшим” (“Православный церковный календарь на 1976 г.”, с. 61). “, с. 61), “Еортодроміон або пояснення пісенних канонів, що співаються напередодні Господніх і Богородичних свят” (Венеція, 1836), “Нова Ліствиця, або тлумачення 75-ти ступінчастих пісень Октоїха” (Константинополь, 1844).

Тропарь преподобному Никодиму Святогорцу, глас 3

Му́дрости благода́тию, о́тче, укра́шенный,/ труба́ богогла́сная показа́лся еси́ Ду́ха/ и доброде́телей наста́вник, Никоди́ме Богоглаго́ливый,/ всем бо подае́ши спаси́тельная уче́ния,/ жития́ чи́стаго показу́я сия́ние/ бога́тством Боже́ственных твои́х слове́с,// и́миже, я́ко свет, ми́рови возсия́л еси́.

Ин тропарь преподобному Никодиму Святогорцу, глас 1

Свети́ло Афо́нское, и На́ксии о́трасль,/ и Це́ркве всея́ богодухнове́ннаго учи́теля,/ Никоди́ма, ве́рнии, да почти́м,/ и́же, исполня́яся му́дрости Боже́ственныя,/ уче́ния бо небе́сная и оби́льная излива́ет вопию́щим:/ сла́ва просла́вльшему тя Христу́,/ сла́ва венча́вшему тя,// сла́ва подаю́щему тобо́ю нам по́мощь.