Біблія українською мовою

Старий Завітпереклад Івана Огієнка
       Новий Завітпереклад Волинської єпархії Української Православної Церкви

Книга пророка Єремії

← попередній розділнаступний розділ →
Розділ 23
1: Горе пастирям, які гублять і розганяють овець пастви Моєї!— говорить Господь.
2: Тому так говорить Господь, Бог Ізраїлів, до пас­тирів, які пасуть народ Мій: ви розсіяли овець Моїх, і розігнали їх, і не наглядали за ними; ось, Я покараю вас за злі діяння ваші,— говорить Господь.
3: І зберу залишок стада Мого з усіх країн, куди Я вигнав їх, і поверну їх у двори їхні; і будуть плодитися і розмножуватися.
4: І поставлю над ними пастирів, які будуть пасти їх, і вони вже не будуть боятися і лякатися, і не будуть губитися,— говорить Господь.
5: Ось, настають дні,— говорить Господь,— і восставлю Давиду Паросток праведний, і воцариться Цар, і буде чинити мудро, і буде робити суд і правду на землі.
6: У дні Його Іуда спасеться й Ізраїль буде жити безпечно; і ось ім’я Його, яким будуть називати Його: «Господь виправ­дання наше!»
7: Тому, ось настають дні,— говорить Господь,— коли вже не будуть говорити: «живий Господь, Який вивів синів Ізраїлевих із землі­ Єгипетської»,
8: але: «живий Господь, Який вивів і Який привів плем’я дому Ізраїлевого із землі північної і з усіх земель, куди Я вигнав їх», і будуть жити на землі своїй.
9: Про пророків. Серце моє у мені роздирається, усі кістки мої трясуться; я— як п’яний, як людина, яку здолало вино, заради Господа і заради святих слів Його,
10: тому що земля наповнена перелюбниками, тому що плаче земля від прокляття; засохли пасовища пустелі, і праг­нення їх— зло, і сила їх— неправда,­
11: бо і пророк і священик— лицеміри; навіть у домі Моєму Я знайшов нечестя їх,— говорить Господь.
12: За те шлях їх буде для них, як слизькі місця у темряві: їх штовхнуть, і вони впадуть там; бо Я наведу на них біду, в рік відвідання їх,— говорить Господь.
13: І у пророках Самарії Я бачив безумство; вони пророкували ім’ям Ваала, і ввели в оману народ Мій, Ізраїля.
14: Але у пророках Єрусалима бачу жахливе: вони перелюбствують і ходять у неправді, підтримують руки лиходіїв, щоб ніхто не навертався від свого нечестя; всі вони переді Мною— як Содом, і жителі його— як Гоморра.
15: Тому так говорить Господь Саваоф про пророків: ось, Я нагодую їх полином і напою їх водою з жовчю, бо від пророків єрусалимських нечестя поширилося на усю землю.
16: Так говорить Господь Саваоф: не слухайте слів пророків, які пророкують вам: вони обманюють вас, розповідають мрії серця свого, ане від уст Господніх.
17: Вони постійно говорять тим, які зневажають Мене: «Господь сказав: мир буде у вас». І всякому, хто чинить за впертістю свого серця,­ говорять: «не прийде на вас лихо».
18: Бо хто стояв у раді Господа­ і бачив і чув слово Його? Хто прислухо­вувався до слова Його і почув?
19: Ось, іде буря Господня з люттю, буря гріз­на, і впаде на голову нечес­тивих.
20: Гнів Господа не відвернеться, доки Він не звершить і доки не виконає намірів серця Свого; у наступні дні ви ясно зрозумієте це.
21: Я не посилав пророків цих, а вони самі побіг­ли; Я не говорив їм, а вони пророкували.
22: Якби вони стояли у Моїй раді, то оголосили б народу Моєму слова Мої і відводили б їх від злої путі їхньої і від злих діл їхніх.
23: Хіба Я— Бог тількипоблизу,— говорить Господь,— а не Бог і віддалік?
24: Чи може людина сховатися у потаємне місце, де Я не бачив би її?— говорить Господь. Чи не наповнюю Я небо і землю?— говорить Господь.
25: Я чув, що говорять пророки, Моїм ім’ям пророкують неправду. Вони говорять: «мені снилося, мені снилося».
26: Чи довго це буде у серці пророків, які пророкують неправду, пророкують обман свого серця?
27: Чи думають вони довести народ Мій до забуття імені Мого за допомогою снів своїх, які вони переказують один одному, як батьки їхні забули ім’я Моє через Ваала?
28: Пророк, який бачив сон, нехай і розповідає його як сон; а в якого Моє слово, той нехай говорить слово Моє вірно. Що спільного у полови з чистим зерном?— говорить Господь.
29: Слово Моє чи не подібне до вогню,— говорить Господь,— і чи не подібне до молота, який розбиває скелю?
30: Тому, ось Я— на пророків,— говорить Господь,— які крадуть слова Мої один в одного.
31: Ось, Я— на пророків,— говорить Господь,— які діють своїм язиком, а говорять: «Він сказав».
32: Ось, Я— на пророків неправдивих снів,— говорить Господь,— які розповідають їх і вводять народ Мій в оману своїми обманами і звабою, тоді як Я не посилав їх і не повелівав їм, і вони ніякої користи не приносять народу цьому,— говорить Господь.
33: Якщо запитає у тебе народ цей, або пророк, або священик: «який тягар від Господа?», то скажи їм: «який тягар? Я покину вас,— говорить Господь».
34: Якщо пророк, або священик, або народ скаже: «тягар від Господа», Я покараю ту людину і дім її.
35: Так говоріть одне одному і брат братові: «що відповів Господь?» або: «що сказав Гос­подь?»
36: А цього слова: «тягар від Господа», надалі не вживайте: бо тягарем буде такійлюдині слово її, тому що ви спотворюєте слова живого Бога, Господа Саваофа Бога нашого.
37: Так говори пророку: «що відповів тобі Господь?» або: «що сказав Господь?»
38: А якщо ви ще будете­ говорити: «тягар від Господа», то так говорить Господь: за те, що ви кажете слово це: «тягар від Господа», тоді як Я послав сказати вам: «не говоріть: тягар від Господа»,—
39: за те, ось, Я забуду вас зовсім і залишу вас, і місто це, яке Я дав вам і батькам вашим, відкину від лиця Мого
40: і покладу на вас ганьбу вічну й неславу вічну, які не забудуться.
← попередній розділнаступний розділ →