Житія святих,  Лютий

Преподобний Миколай сповідник, ігумен Студійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 4-й день

Преподобний Миколай сповідник, ігумен Студійський, жив у IX столітті. Він народився на острові Криті в селищі Кедонії в християнській родині. У віці 10 років батьки відправили його в Константинополь до дядька, блаженного Феофана, який був ченцем Студійського монастиря. За розпорядженням настоятеля Студійської обителі преподобного Феодора хлопчика відправили в монастирське училище. Після закінчення училища його, у віці 16-ти років, постригли в ченці, а через кілька років удостоїли і священного сану.

Під час жорстокого гоніння, розпочатого візантійським імператором Львом Вірменином (813-820) на тих, хто вшановує святі ікони, преподобний Миколай розділив долю преподобного Феодора Студита: їх неодноразово запроторювали до в’язниць, всіляко мучили й знущалися над ними. Однак вони ревно продовжували поширювати православ’я серед християн. З воцарінням блаженної цариці Феодори († 867), яка керувала державою під час малолітства свого сина Михаїла, іконошанування було відновлено і настав час відносного спокою. Преподобний Миколай повернувся до Студійського монастиря і був обраний його настоятелем. Однак затишшя тривало недовго. Царицю Феодору усунули від управління, а до влади прийшов дядько царя, Варда, людина, яка заплямувала себе відкритим співжиттям із дружиною свого сина. Спроби святійшого патріарха Ігнатія проявити свою духовну владу і тим приборкати нечестивого Варду виявилися безуспішними. Навпаки, його позбавили патріаршого престолу і відправили на заслання. Не бажаючи бути свідком беззаконня, що торжествує, преподобний Миколай залишив Константинополь. 7 років він провів у поневіряннях. Потім як полоненого його оселили в Студійському монастирі, в якому два роки провів в ув’язненні, аж до смерті царів Михаїла (855-867) і Варди. Зі сходженням на престол імператора Василія I Македонянина (867-886) преподобний Миколай був звільнений і за велінням царя знову прийняв настоятельство. За своє сповідницьке та подвижницьке життя він отримав від Бога дар зцілень, який не вичерпався і після його преставлення в 868 році.