Житія святих,  Грудень

Священномученик Олександр Рожденственський, пресвітер

Місяця грудня на 15-й день

Священномученик Олександр (Олександр Олександрович Рождєнственский) народився 11 серпня 1874 року в сім’ї священика Благовіщенського цвинтаря Новоторзького повіту Тверської губернії; закінчив Духовну семінарію і в 1902 році був висвячений на священика до храму рідного села. Тут він прослужив на початок гонінь у тридцятих роках.
У 1930 році влада відібрала у священика все майно, а після цього вимагала від нього сплати податку. Позбавлений засобів для існування, о. Олександр не мав можливості його заплатити і за це у 1932 році був засуджений до двох років ув’язнення до виправно-трудового табору. Після повернення з ув’язнення він приїхав у село Переслегине Високівського району і став служити у храмі.
21 грудня 1937 року співробітник Високівського районного відділу НКВС заарештував о. Олександра й того ж дня допитав. Священика не було чим звинуватити, у НКВС не було доказів його протидержавної діяльності, не було свідчень, і тому слідчий сам за шаблоном склав усі звинувачення, майже впевнений, що знайде таких «свідків», які погодяться підтвердити все, що він написав.
— Наслідком встановлено, що ви ведете контрреволюційну роботу проти існуючого ладу в СРСР, а також підтримували ворогів народу, таких як Троцький та його поплічники Тухачевський, Якір та інші, — сказав слідчий.
— Жодної роботи я серед населення, у сенсі контрреволюційної агітації, не вів, про ворогів народу також не говорив ні з ким.
— Яку роботу ви вели серед церковної двадцятки?
— Я жодної роботи не вів із ними.
Викликані наступного дня «чергові свідки» розписалися під складеними слідчим протоколами, і за два дні слідство було закінчено. 26 грудня Трійка НКВС засудила священика Олександра Рождєнственского до розстрілу. Ще день, 28 грудня 1937 року, він був розстріляний.