...
Житія святих,  Лютий

Святий мученик Трифон

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 1-й день

Святий мученик Трифон народився в одній із областей Малої Азії – Фригії, неподалік від міста Апамеї в селищі Кампсада.

З юних років Господь дарував йому силу вигнання бісів і зцілення різних хвороб. Одного разу жителі його рідного села були врятовані ним від голоду: святий Трифон силою своєї молитви змусив піти шкідливих комах, які винищували хлібні злаки і спустошували поля. Особливо прославився святий Трифон вигнанням біса із дочки римського імператора Гордіана (238-244).

Допомагаючи всім стражденним, він вимагав тільки однієї плати – віри в Іісуса Христа, благодаттю Котрого він зціляв їх.

Коли на царський престол вступив імператор Декій (249-251), жорстокий гонитель християн, єпархові Акіліну донесли, що святий Трифон сміливо проповідує віру в Христа і багатьох приводить до Хрещення. Святий був схоплений і приведений на допит, під час якого він безбоязно сповідав свою віру. Його піддали жорстоким катуванням, били палицями, терзали тіло залізними гаками, обпалювали рани вогнем, водили містом, вбивши в ноги залізні цвяхи. Усі тортури святий Трифон мужньо терпів, не видаючи жодного стогону.

Зрештою, він був засуджений на усічення мечем. Перед стратою святий мученик молився, дякуючи Богові, Який підкріпив його в стражданнях, і випросив у Господа особливої благодаті тим, хто закликатиме його ім’я на допомогу. Перш ніж воїни занесли меч над головою святого мученика, він віддав душу свою в руки Божі. Ця подія сталася в місті Нікеї 250 року.

Святе тіло мученика християни обвили чистими пеленами і хотіли віддати похованню в місті Нікеї, в якому він постраждав, але святий Трифон у видіннях наказав перенести його тіло на свою батьківщину в селище Кампсаду. Це і було виконано.

Згодом мощі святого Трифона було перенесено до Константинополя, а потім до Рима. Великим шануванням користується святий мученик у Руській Православній Церкві.

Існує переказ, що в Московському царстві за правління Іоанна Грозного під час царського полювання полетів улюблений царем кречет. Цар наказав сокольнику Трифону Патрикєєву знайти птаха, що полетів. Сокольник Трифон об’їхав навколишні ліси, але безуспішно. Третього дня, стомлений довгими пошуками, він зупинився під Москвою, у місці, яке нині називають Мар’їним гаєм, і в знемозі приліг відпочити, старанно помолившись перед цим своєму святому покровителеві – мученикові Трифону, просячи його про допомогу. Уві сні він побачив юнака на білому коні, котрий тримає царського кречета, і цей юнак вимовив: “Візьми зниклого птаха, поїдь із Богом до царя і ні про що не журися”. Прокинувшись, сокольник дійсно побачив неподалік на сосні кречета. Він тут же відвіз його до царя і розповів про чудесну допомогу, отриману ним від святого мученика Трифона. Через деякий час на тому місці, де було явлення святого, сокольник Трифон Патрикєєв побудував каплицю, а потім і церкву в ім’я святого мученика Трифона.

Мученику Трифону особливо моляться про зцілення від тілесних недуг, у хворобливому стані, у випадках псування плодів, під час голоду.

 

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь мученику Трифону Апамейскому, глас 4

Му́ченик Твой, Го́споди, Три́фон/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак мученику Трифону Апамейскому, глас 8

Тро́ическою тве́рдостию/ многобо́жие разруши́л еси́ от коне́ц, всесла́вне,/ че́стен во Христе́ быв, и, победи́в мучи́тели во Христе́ Спаси́теле,/ вене́ц прия́л еси́ му́ченичества твоего́/ и дарова́ния Боже́ственных исцеле́ний,// я́ко непобеди́мь.

Величание:

Величаем тя, страстотерпче святый Трифоне, и чтим честная страдания твоя, яже за Христа претерпел еси.

Тропaрь, глaсъ д7:

М§никъ тв0й, гDи, трЂфwнъ, во страдaніи своeмъ вэнeцъ пріsтъ нетлённый t тебє2, бGа нaшегw. И#мёzй бо крёпость твою2, мучи1телей низложи2, сокруши2 и3 дeмwнwвъ немощны6z дeрзwсти. Тогw2 моли1твами спаси2 дyшы нaшz.

Кондaкъ мyченика, глaсъ }.

Под0бенъ: Ћкw начaтки:

Ще в розробці

Знайшли помилку