Мученики Роман диякон та отрок Варул p1b289mmr11rot1g6v1333g921vii3 1
Житія святих,  Листопад

Мученики Роман диякон та отрок Варул

Місяця листопада на 18-й день

Святий мученик Роман був дияконом храму Кесарії Палестинської. Під час одного з гонінь на християн він переселився в Антіохію, де зміцнював християн у вірі своїм прикладом і гарячою проповіддю.

Коли правитель Антіохії Аскліпіад задумав зруйнувати християнський храм, святий Роман закликав вірян відстояти свою святиню. Він переконав їх у тому, що якщо вони збережуть храм, то тішитимуться тут, на землі, в Церкві войовничій, а якщо загинуть при захисті храму, то тішитимуться в торжествуючій Церкві Небесній. Бачачи таку рішучість народу, правитель не наважився виконати свого наміру.

Деякий час по тому, коли в місті почалося язичницьке свято і безліч людей з усієї округи прийшли до Антіохії, святий Роман почав викривати ідолопоклонство і закликав усіх слідувати за Христом. Його схопили і піддали мукам. Під час тортур мученик побачив у натовпі святого отрока-християнина Варула і, вказуючи правителю на нього, сказав: “Юний отрок розумніший за тебе, який досяг старості, тому що він знає Істинного Бога. Ти ж поклоняєшся ідолам”. Правитель Аскліпіад наказав привести хлопчика до себе. На всі запитання правителя Варул твердо і без страху сповідував віру в Христа, Єдиного Бога. Розгніваний Аскліпіад повелів жорстоко бити мученика Варула, а потім обезголовити його. Перед смертю святий отрок попросив свою матір, яка була присутня під час страти, дати йому пити, але мати благала його перетерпіти всі муки за Господа Іісуса Христа. Вона сама прихилила голову сина на плаху, а після страти поховала його († 303).

Мученика Романа було засуджено до спалення, але раптова злива погасила вогонь. Святий став прославляти Христа і хулити язичницьких богів. Правитель наказав відрізати йому язик, але, і позбавлений язика, святий Роман продовжував голосно славити Господа. Тоді мучителі засудили його до повішення († 303).