Без категорії

Пам’ять святого священомученика Ірнея, єпископа Аугдунського

Місяця серпня на 23-ий день

Святий Іриней родом був з Азійського краю, із міста Смирни. З юності навчився досить еллінської премудрості і став визначним філософом. Чув же премудрість духовну християнську, з уст святого Полікарпа, єпископа Смирнського, проповідувану, — забажав її понад усіляку зовнішню любомудрість і став учнем святого Полікарпа, більше ж самого Христа. Віру святу всім серцем прийняв і весь на службу Богові віддався.

Був же учитель його Полікарп учнем святого Іоанна Богослова й інших апостолів, і що він про Христа Спасителя чув від святих апостолів-самовидців і слуг Христових, те все Іриней чув з уст Полікарпа і на серці своїм записував більше, ніж на папері. Поставлений був від святого Полікарпа пресвітером і до Галії на проповідь слова Божого посланий. Прийшов до Лугдуна, града Галійського, і там після кончини священомученика Фотіна-єпископагпрестол архієрейський прийняв. І був пастирем для лугдунян у найлютіші часи, коли велике гоніння було на Церкву Божу від нечестивих ідолопоклонницьких царів, також єретики, примножившись, чинили збентеження. Від ідолопоклонників терпів Іриней святий кривду за Христа всім серцем, на єретиків же словом і писаннями міцно озброївся. І писав проти них книги, викриваючи й винищуючи єретичні їхні блуди, православну ж християнську віру ясно показуючи і берегти її без вади навчаючи.

І багатьох людей як же від ідолопоклоніння, так і від єресей вихопив, і на путь спасіння наставив, і до мученицького подвигу укріпив. У кінці й сам за царювання Севіра за Христа постраждав. Стяли йому голову — і прийняв славний вінець мучеництва в Царстві Христовому.

Цього святого Іринея церковні учителі вшановують за богонатхненні книги його учительні, душекорисні т а правовір’ю вельми потрібні, бо написав про Святу Трійцю, і про Божество Христа, і про Святу Літургію, і пречисті Христові таїнства, і про багато інших таїнств святої віри, і про антихриста , але нема тих його книг нашою слов’янською мовою.