Акафісти,  Святим

Акафіст преподобному Гавриїлу Афонському

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Кондак 1

Избранный угодниче Христов и предивный чудотворче, мудрый монахов наставниче и храмов Божиих строителю н украсителю, преподобне отче наш Гаврииле, се ныне припадающе к раце честных мощей твоих, яко избавльшеся от злых молебная пения восписуем ти, недостойнии. Ты же яко имеяй благодать молитися за ны, от всяких нас бед и обстояний свободи, да зовем ти: радуйся, преподобне отче Гаврииле, теплый о нас молитвенниче и преславный чудотворче.

Икос 1

Ангели Божии возрадовашася на небеси о пречудном рождении твоем, преподобне Гаврииле, прозирающе, яко избран сосуд Божественныя благодати явишися и будеши добр слуга Домовладыки, исполняя во всем волю Его святую. От юности бо навыкл еси в Боге ходити, и страх Его выну в сердце имети, сего ради чествуем тя сими похвалы:

Очікується текст