Мінея Місячна,  Серпень

Вересень * Жовтень * Листопад * Грудень * Січень * Лютий * Березень * Квітень * Травень * Червень* Липень * Серпень * Богородичний додаток

← В 12-й день В 14-й день →

День 12345678910111213141516171819202122232425262728293031

В 13-й день

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Преподо́бнаго отца́ на́шего Макси́ма Испове́дника

Слу́жба его́ пое́тся во 12-й де́нь с му́ченики, я́коже предписа́ся.

В сей же де́нь отдае́тся пра́здник Госпо́дня Преображе́ния и пое́тся слу́жба вся пра́здника.

Ве́чер, обы́чная кафизма. На Го́споди, воззва́х: стихи́ры пра́здника на 6, пое́мыя, на са́мый пра́здник. Сла́ва, и ны́не, пра́здника. А́ще суббо́та, Сла́ва, пра́здника. И ны́не, догма́тик настоя́щаго гла́са.

На стихо́вне стихи́ры пра́здника. Сла́ва, и ны́не, пра́здника. Тропа́рь пра́здника, ектения́ и отпу́ст. На повече́рии по трисвято́м конда́к пра́здника. Полу́нощницу же пое́м, по обы́чаю, с тропари́ дневны́ми.

На у́трени, на Бог Госпо́дь: тропа́рь пра́здника, три́жды. По кафи́змах седа́льны пра́здника. Кано́н пра́здника со ирмосо́м на 8, други́й без ирмосо́в на 6. Катава́сия: Крест начерта́в: О́ба ли́ка вку́пе. По 3-й пе́сни седа́лен, два́жды. По 6-й пе́сни конда́к и и́кос пра́здника. На 9-й пе́сни Честне́йшую: не пое́м, но пое́м припе́в пра́здника. Свети́лен пра́здника, два́жды.

На хвали́тех стихи́ры пра́здника на 4. Сла́ва, и ны́не, пра́здника. Славосло́вие вели́кое. По трисвято́м тропа́рь пра́здника, ектении́, оглаше́ние, и отпу́ст, и обы́чное исхожде́ние, и час пе́рвый в притво́ре.

На Литурги́и: Блаже́нны обои́х кано́нов, пе́снь 9-я, со ирмосо́м на 8, тропа́рь пра́здника. Сла́ва, и ны́не, конда́к пра́здника. Проки́мен, аллилу́ия и прича́стен пра́здника. Апо́стол и Ева́нгелие дне то́чию.

А́ще ли случи́тся отда́ние пра́здника Преображе́ния Христо́ва в Неде́лю:

На ма́лой ВЕЧЕ́РНИ стихи́ры воскре́сны.

На стихо́вне стихи́ра воскре́сна и пра́здника стихо́вна с припе́вы свои́ми вели́кия вече́рни. Сла́ва, и ны́не, пра́здника. Тропа́рь воскре́сный. Сла́ва, и ны́не, пра́здника.

На вели́цей вече́рни, на Го́споди, воззва́х: стихи́ры воскре́сны 3, и восто́чен Анато́лиев еди́н, и пра́здника 6, пое́мыя на са́мый пра́здник. Сла́ва, пра́здника. И ны́не, Богоро́дичен 1-й гла́са.

На лити́и стихи́ры, и Сла́ва, и ны́не, пра́здника.

На стихо́вне, стихи́ры воскре́сны. Сла́ва, и ны́не, пра́здника. По трисвято́м тропа́рь, Богоро́дице Де́во: два́жды, и пра́здника, еди́ножды, и благослове́ние хле́бов, и чте́ние.

На у́трени, на Бог Госпо́дь: тропа́рь воскре́сный, два́жды. Сла́ва, и ны́не, пра́здника. По кафи́змах седа́льны воскре́сны с Богоро́дичны их, и чте́ние во Ева́нгелии. Неде́ля ряд, и про́чая, по обы́чаю. Кано́н воскре́сный со ирмосо́м на 4, и Богоро́дицы на 2, и пра́здника О́ба кано́на на 8. Катава́сия: Крест начерта́в: о́ба ли́ка вку́пе. По 3-й пе́сни конда́к пра́здника, и и́кос, и седа́лен пра́здника, два́жды. По 6-й пе́сни конда́к и и́кос воскре́сный. На 9-й пе́сни пое́м: Честне́йшую: Свети́лен воскре́сный. Сла́ва, и ны́не, пра́здника.

На хвали́тех, стихи́ры воскре́сны 4, и пра́здника 4, со Сла́вным, с припе́вы пра́здничными. Сла́ва, стихи́ра ева́нгельская. И ны́не: Преблагослове́нна еси́: Славосло́вие вели́кое. По трисвято́м тропа́рь воскре́сный то́чию, ектении́, оглаше́ние, и отпу́ст, и час 1-й в притво́ре.

На часе́х, тропа́рь воскре́сный. Сла́ва, пра́здника. И ны́не, Богоро́дичен часо́в. Конда́к пра́здника. Та́кожде и на про́чих часе́х, конда́к воскре́сный и пра́здника глаго́лем, пременя́юще.

На Литурги́и: Блаже́нны гла́са на 6 и пра́здника, 4-го гла́са, пе́снь 9 -я, на 4. Тропа́рь воскре́сный и пра́здника. Сла́ва, конда́к воскре́сный. И ны́не, пра́здника. Проки́мен, Аллилу́ия и прича́стен дне и пра́здника. Апо́стол и Ева́нгелие дне.

Прпdбнагw nц7A нaшегw маxjма и3сповёдника. (Слyжба є3гw2 поeтсz въ в7i дeнь съ м§ники, ћкоже предписaсz.)

Въ сjй же дeнь tдаeтсz прaздникъ гDнz преwбражeніz:

И# поeтсz слyжба всS прaздника.